انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: استانداردهای تعریف شده برای کلایمرها
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
استانداردهای تعریف شده برای کلایمرها

کلایمر، دستگاه جایگزین برای داربست های فلزی در کارهای صنعتی و ساختمانی می باشد. در کشورهای پیشرفته استفاده از کلایمر از جایگاه خاصی برخوردار می باشد و جای خود را در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان، صنعت پتروشیمی، صنعت راهسازی و نیروگاهی پیدا کرده است در نتیجه برای رعایت حداقل ها در خصوص تولید سیستم های مختلف کلایمرها، استانداردهایی تدوین شده است که در ادامه توضیحات تکمیلی ارائه می گردد.
الزامات تعریف شده برای کلایمرها
کلایمر، دستگاه جایگزین برای داربست های فلزی در کارهای صنعتی و ساختمانی می باشد. در کشورهای پیشرفته استفاده از کلایمر از جایگاه خاصی برخوردار می باشد و جای خود را در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان، صنعت پتروشیمی، صنعت راهسازی و نیروگاهی پیدا کرده است در نتیجه برای رعایت حداقل ها در خصوص تولید سیستم های مختلف کلایمرها، استانداردهایی تدوین شده است که شرکت های تولید کننده ملزم به رعایت حداقلی این استانداردها می باشند. واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی آلتای برای آشنایی مصرف کنندگان  یکی از استانداردهای مهم بین المللی را ترجمه کرده است.
مرجع:
The new standard, “Scaffolding Safety Requirements” (ANSI/ASSE A10.8
2011), received final
ANSI approval on August 31, 2011 and will become effective on February 13, 2012
تعریف: یک ست کلایمر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که بر اساس اولویت ایمنی می تواند تقسیم بندی زیر را انجام داد:

1- وینچ کلایمر، مهمترین بخش در کلایمرها بوده و وظیفه تامین نیروی لازم برای بالابری را برعهده دارد و این وینچ ها بر دو نوع برقی یا دستی طراحی و تولید می گردند. ظرفیت این کلایمرها نسبت به مشخصات مواد بکار رفته توسط شرکت تولید کننده تعریف می گردد.
2- سیستم های امنیتی جانبی، شامل سیستم ترمز block stop به ازای هر موتور و وینچ کلایمر می باشد و استفاده از این سیستم ترمز در هر دو وینچ برقی و دستی ضروری می باشد و شرکت هایی تولیدی موظف اند در ست کلایمر دو عدد ترمز block stop با سیم بکسل مستقل امنیتی استفاده نمایند.
3- سیستم ترمز حساس به سرعت، این سیستم ترمز در موارد خاص و با توجه به صلاح دید کارشناسان نصب مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن در مواقعی ضرورت دارد. تاکید می گردد که استفاده از این سیستم ترمز در وینچ های دستی لازم و ضروری می باشد.
4- سیستم ترمز اوور لود: این سیستم ترمز در هر دو مدل وینچ برقی و وینچ دستی بایستی مورد استفاده قرار گیرد تا در صورت وارد آمدن بار بیش از حد، سیستم های دستگاه به صورت اتوماتیک قفل نمایند.
5- در وینچ کلایمر برقی علاوه بر موارد بالا، سیستم ترمز لنتی نیز بایستی وجود داشته باشد تا دستگاه در ارتفاع به صورت اتوماتیک قفل گردد. لازم به تاکید است که در وینچ دستی موتور و گیربکس وجود ندارد در نتیجه اگر سیستم ترمز لنتی درست عمل ننماید امکان سرخوردن دستگاه روی سیم بکسل وجود دارد.
6- سیم بکسل. سیم بکسل در کلایمر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و بایستی استاندارد تعریف شده برای آنها رعایت گردد. بصورت کلی دو نوع سیم بکسل در وینچ کلایمرهای برقی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:-
wire rope: diameter: 8  until 9 , construction:6*19+IWRC, minimum tensile strength:1770 MPA,
در توضیح الزامات تاکید می گردد که باستی سیم بکسل حداقل قطر 8 را داشته و حتما هسته فولادی مورد استفاده قرار بگیرد.
7- کابین یا پلت فرمز قرار گیری کاربران. کابین محل قرار گیری کاربران دستگاه می باشد و الزمات زیر برای این نوع کابین ها تعریف شده است که عبارت است از:
1-7.  کابین ها در دو مدل فلزی و آلومینیومی طراحی و ساخت می گردد و بایستی مد نظر قرار دارد که سازه اصلی کابین ضرورتا از پروفیل های فلزی باشد و سازه های تصال وینچ ها نیز فلزی بوده و وینچ دستگاه حداقل به چهار عدد پیچ m12 به سازه کابین متصل گردد. کایبن های مدولار ماکزیمم طول با دو عدد وینچ 6 متر می باشد و کابین مدولار با پیچ و مهره بایستی به هم متصل گردد.
نکته: برای کابین هایی با طول بیش از 6 متر تا 10 متر از سه عدد وینچ مورد استفاده قرار بگیرد و در کلایمرهای مکانیکی طول ماکزیمم کابین 6 متر خواهد بود.
2-7. کابین های مدولار به صورت پارت های 1 تا 6 متری بوده و توسط پیچ و مهرهایی با مشخصات حداقل m 12 به هم متصل گردند.
3-7. هر کابین بایستی توسط 4 عدد سم بکسل حداقل نمره 8 هسته فولادی از سازه های مهار کننده آویزان گردد.
نکته خیلی مهم: در این استاندارد تاکید می گردد که سیستم کلایمر در یک ست دستگاه حداقل بایستی 4 عدد سم بکسل داشته باشد و وینچ کلایمر دستگاهی است که روی سیم بکسل مثل کوهنوردان بالا و پایین می رود و به هیچ عنوان سیم بکسل را روی یک فولی یا محفظه خاص جمع نمی کند. در تعریف این استاندارد، کلیه سیستم های نفربری را که در آن سیم بکسل روی یک فولی جمع می گردد را رد کرده و تاکید می کند که سیستم های که سیم بکسل را روی فولی ( مثل بالابرهای معمولی) جمع می کنند برای باربری طراحی شده اند و به هیچ عنوان نبایستی برای نفربری مورد استفاده قرار بگیرند.
8- سازه های مهار کننده بالای ساختمان. برای نگه داشتن وزن کابین و بار وارد بر آن از سازه های مهار کننده استفاده می گردد و برای این سازه نیز الزامات خاص تعریف شده که از اهم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-8. سازه های مهار کننده بایستی از پروفیل های فلزی استفاده گردد و به هیچ عنوان نبایستی برای کاهش وزن از متریال های دیگر استفاده شود.
2-8. ضریب اطمینان طراحی شده برای گزاشتن وزنه های تعادل بایستی حداقل 2 باشد. به فرض اگر ظرفیت دستگاه در 800 کیلوگرم تعریف شده است. حداقل بایستی وزنه های تعادل به ازای 1600 کیلوگرم در نظر گرفته شود.
3-8. وزنه های تعادل بایستی حالت صلب و جامد داشته باشند.
4-8. در صورت امکان، در زیر سازه ها از چرخ های حرکتی استفاده نگردد و در صورت نیاز از چرخ های ترمز دار بایستی استفاده شود.
9- بازدیدهای دورهای
در این استاندارد بر بازیدهای دوره ای تاکید بسیار زیادی شده است زیرا تعدادی از قطعات وینچ کلایمرها و سیستم های امنیتی دارای قطعات مصرفی می باشند که به مرور زمان مستهلک می گردد. موارد مهم که برای بازدیدهای دوره ای در این استاندارد تاکید می گردد عبارتند از:
1-9. بازدید دوره ای سیستم های وینچ کلایمرها حداکثر 5 ماهه. در این بحث تاکید می گردد که وینچ کلایمرها هر 5 ماه یکبار توسط اکیپ مجرب بازدید گردد و قطعات مصرفی آن در هر بازدید بایستی تعویض گردد.
2-9. بازدید دوره ای سیستم های امنیتی مانند block stop  و حساس به سرعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
3-9. بازدید دوره ای سیم بکسل ها. سیم بکسل ها نیز بایستی در هر بازدید کنترل گردد تا کیفیت آنها از بعد های مختلف افت نکرده باشد و شرکتهای تولید کننده را ملزم می نماد تا علایم ایراد و نقص های سیم بکسل ها را در دفترچه های راهنمای دستگاه ها مشخص نمایند تا در صورت بروز عیب سریعا اقدام به تعویض گردد.
4-9. بازدید دوره ای سازه های مهار کننده و کابین کلایمرها و بخصوص اتصالات آنها و آچارکشی در طی هر دوره بازدید.
در انتها آنچه در این متن آورده شده است ترجمه خلاصه ای از استاندارد تعریف شده برای کلایمرها می باشد که بایستی توسط سازندگان و تولیدکنندگان و فروشندگان رعایت گردد. شرکت التای با توجه به رسالت خود و با پشتبانه دانش بنیان بودن ، سعی دارد تا استاندرادهای اجباری در خصوص کلایمرها ترجمه و تدوین کرده و آن را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد تا مصرف کنندگان نیز با حداقل حقوق خود و الزاماتی که نیاز هست اشنایی پیدا کنند.