انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: توانمندی‌ها و ویژگی‌های لازم در نقشه‌برداری
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
نقشه برداری 
یک مهندس  نقشه‌بردار  باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با سایرین باشد. چون رشته مهندسی عمران و بخصوص   نقشه‌برداری   یک رشته گروهی است. یعنی متخصص نقشه‌بردار در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جمله جامعه کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان رشته‌های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت کارش باشد. از آنجا که هدف عمده در این رشته، برآورد مختصات نقاط زمینی است لذا دو مسئله به عنوان مبنا مطرح می باشد: اولا از آنرو که مختصات یک کمیت ریاضی است، محاسبات ریاضی از هندسه اقلیدسی، مثلثات و هندسه فضایی گرفته تا ریاضیات مهندسی پیشرفته و هندسه دیفرانسیل، جزء مبانی رشته محسوب می‌گردد، ثانیا به سبب آنکه موضوع مورد مطالعه نقاط زمین می‌باشد، لذا آگاهی از فیزیک و دینامیک زمین و اجرام سماوی دیگر، قطعأ نقش به سزایی در پیشرفت در این رشته بــازی  می‌کند. از این رو ناگفته پیداست که اولین گام برای موفقیت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی   نقشه‌برداری ، مطالعات عمیق و دقیق ریاضیات کابردی و فیزیک می‌باشد. همچنین توان جسمی ، قدرت تجزیه و تحلیل ، قدرت تجسم و دقت کافی در بسیاری از مسایل را داشته باشد.
دومین نکته قابل ذکر که از ویژگی‌های خاص این رشته است تعداد واحدهای دروس عملی نسبتا زیادی است که دانشجویان می‌گذارنند چرا که برآورد مختصات و تهیه نقشه در مرحله اول مستلزم جمع‌آوری اطلاعا ت زمینی است. با توجه به نکات مذکور باید گفت که دانشجویان رشته مهندسی نقشه‌برداری باید به دو مسئله مطالعات تئوریک و مشاهدات عملی توجه ویژه‌ای مبذول دارند، درعین حال نظر به گسترش تکنولوژی‌های نو، توفیق درمطالعه و کار با نرم‌افزارهای بی‌شمار موجود و اینترنت نیز یکی دیگر از کلیدهای موفقیت دانشجویان می باشد.
بنابراین رشته مهندسی  نقشه‌برداری    دارای دو بعد اجرایی و نظری و آزمایشگاهی است. در این میان عده‌ای از مهندسین جذب کارهای اجرایی می‌شوند که در این صورت باید آمادگی کار در کارگاه‌های داخل و خارج شهر را داشته باشند یعنی برای برنامه‌ریزی و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌ای نیز جذب بعد نظری و آزمایشگاهی مهندسی می‌شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی ، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. کارهایی که به ریاضیات و هندسه قوی و صبر و حوصله بسیار نیاز دارد. شایان ذکر است که بسیاری از کارها و طرح‌های عمرانی در خارج از محیط‌های شهری بوده و فعالیت نسبتا زیادی را می‌طلبد لذا داوطلب این رشته باید علاقمند به کارهای عمرانی بوده و توانایی کار در محیط‌های پرجمعیت را داشته باشد. داوطلبان باید به سختی کار در بیابان و کوهستان و شرایط سخت  نقشه‌برداری  زمینی توجه داشته باشند.
در حال حاضر یکی از خصوصیات منحصر به فرد گرایش تحصیلی ژئودزی و ژئوماتیک آن است که این رشته تمامی خواسته‌ها و سلایق تئوریک و عملی دانشجویان خود را ارضا خواهد کرد. شایان ذکر است جایگاه کنونی رشته  نقشه‌برداری [/url] از حیث تئوری و عملی در کشور، قابلیت رقابت با مسائل روز دنیا را دارد به شرط آن که در زمینه‌های عملی و کاربردهای مختلف نیز زمینه‌های فرهنگی لازم برای ارجاع کار به فارغ التحصیلان مهندسی[url=http://geobar.ir/]  نقشه‌برداری   کشور، فراهم شود