انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: عایق مناسب عایق کاری سوله ها
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
یکی از بخش هایی که بیشترین مصرف انرژی را در کشور ما دارد صنایع می باشد که یکی از دلایل مصرف بالای انرژی در این بخش عایق کاری نبودن اکثر سوله ها و سالن های تولید می باشد.
در صنایع بخشی از انرژی صرف بکار انداختن دستگاه ها صنعتی می شود و بخش دیگر صرف تهویه و گرمایش محیط که در ایران بیشتر بحث گرمایش سوله ها و سالن های صنعتی مطرح می باشد.
[تصویر:  34570ba96cc3a4daee50221a47a4e2ec_XL.jpg]
استفاده از تکنولوژی های جدید در در گرمایش سالن ها و سوله های تولید باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد. اما مسئله مهم تر این است که اکثر سوله های صنعتی بطور صحیح و برای جلوگیری از اتلاف حرارت عایق کاری نشده اند و این خود دلیل اصلی افزایش مصرف در بخش صنعت می باشد.
به همین منظور قبل از توجه به تکنولوژی ها و سیستم های جدید سرمایش و گرمایش محیط، باید به عاق کاری ساختمان های صنعتی و سوله ها توجه کرد، چرا که با عایق کاری مناسب این مکان ها می توان از اتلاف انرژی جلوگیری کرد تا به سوخت کمتری برای گرمایش نیاز باشد.
پس از عایق کاری سوله ها گام بعدی در جهت کاهش مصرف انرژی استفاده از تجهیزات و سیستم ها نوین گرمایش می باشد که انرژی کمتری مصرف می کنند.
با افزایش روز افزون هزینه سوخت، کارفرمایان باید توجه داشته باشند که عایق کاری سالن ها و سوله ها در بخش صنعت چه کمکی به آن ها در زمینه کاهش هزینه ناشی از سوخت مصرفی می کند.

 
عایق حرارتی مناسب سوله های صنعتی

یکی از بهترین و متداول ترین عایق های حرارتی که برای عایق کاری سوله ها استفاده می شود، عایق صوتی حرارتی و ضد حریق پشم سنگ می باشد. به منظور عایق کاری سقف سوله ها معمولا از عایق پشم سنگ رولی با روکش آلومینیوم با چگالی بین 30 تا 50 کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می شود که چگالی عایق رولی پشم سنگ با توجه به مکان و نوع کاربری آن متفاوت است.

از دیگر مزایای عایق کاری سوله ها با پشم سنگ می توان موارد زیر را نام برد:
- کنترل کندانس: اگر عایق حرارتی به درستی نصب شود و از یک کاهنده بخار استفاده شود، موجب کنترل کندانس می گردد.
- کنترل صدا: استفاده از عایق هایی که همزمان عایق صوتی نیز باشند (مانند پشم سنگ و سرباره) از ورود و خروج صدا به داخل سوله جلوگیری می کند. عایق های جاذب صدا همچنین باعث جذب صداهای داخلی می شوند و انعکاس صدا را درون سالن کاهش می دهند.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/394-%...8%AA%DB%8C