انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: چرا عایق پشم سنگ
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با توجه به گران شده روز به روز انرژی و سوخت، یکی از مواردی که باید در طراحی و ساخت به آن توجه کرد بهینه سازی مصرف انرژی می باشد. عایق کاری حرارتی نقش اساسی در کاهش تبادل حرارت بین محیط گرم و سرد دارد و میزان اتلاف گرما را بطور چشم گیری کاهش می دهد.
از عایق حرارتی پشم سنگ در عایق کاری ساختمان ها و تجهیزات صنعتی استفاده فراوان می شود. در زیر دلایل استفاده از پشم سنگ بیان شده است:

- بهره وری انرژی:

بیش از یک سوم گرما به دلیل نبود، ناکافی بودن و یا خرابی عایق حرارتی تلف می شود.
با استفاده از عایق حرارتی در ساختمان ها و تجهیزات صنعتی، جلوی اتلاف حرارت گرفته می شود و بهره وری از انرژی افزایش می یابد. افزایش بهره وری از انرژی به معنای سوزاندن سوخت کمتر است که به موجب آن میزان گاز کربن دی اکسید کاهش می یابد و این به حفظ محیط زیست نیز کمک می کند. اگر خانه خود را با مقدار مناسبی از عایق حرارتی، عایق کاری کنید تاثیر کاهش قیمت را در صورتحساب خواهید دید.

[تصویر:  85217272b4e7187cce0880e98f060661_XL.jpg]

- آسایش حرارتی و صوتی بیشتر:

امروزه عایق های حرارتی مختلف در بازار وجود دارند که هر کدام خواص و ویژگی های مخصوص به خود را دارا می باشند. از مهم ترین و بهترین ویژگی ها که یک عایق حرارتی می تواند داشته باشد عایق صوتی بودن همزمان آن است.
پشم سنگ علاوه بر اینکه عایق حرارتی می باشد یک عایق صوتی با راندمان و ضریب جذب بالایی نیز هست. این ویژگی باعث می شود تا حد زیادی انتقال صدا بین اتاق ها کاهش یابد و آسایش صوتی همزمان با آسایش حرارتی در ساختمان فراهم گردد. متاسفانه در بسیاری از آپارتمان ها به دلیل استفاده از عایق نامناسب مشکل انتقال صدا بین واحدهای مختلف وجود دارد.

- ایمنی خانه:

امروزه به دلیل آگاهی بیشتر در مورد مزایای عایق کاری، بسیاری از خانه ها عایق کاری حرارتی شده اند.
هر دهه عایق های حرارتی جدیدی به بازار می آیند که مسلما تمام آن ها از نظر ایمنی ایده ال نخواهند بود. از اینرو همواره باید در هنگام انتخاب عایق به جنبه های ایمنی آن، به منظور حفاظت از جان افراد توجه کرد.
استفاده از عایق های ایمن باعث می گردد که در محیط امن و با اطمینان بیشتر زندگی کنیم. یکی از جنبه های ایمنی عایق حرارتی و صوتی مقاومت آن ها در برابر حریق و خطرات ناشی از آتش سوزی می باشد.
عایق پشم سنگ به دلیل ضد حریق بودن و عدم انتشار دود و گازهای سمی یکی از مناسب ترین عایق ها برای عایق کاری ساختمان با حفظ ایمنی آن می باشد. این ویژگی موجب گردیده که عایق پشم سنگ به عنوان مانعی در برابر انتشار آتش عمل کند.

- حفظ محیط زیست:

زمین تنها خانه ی ما برای زندگی می باشد و حفظ آن برای نسل های بعدی وظیفه هر انسانی می باشد. در انتخاب عایق حرارتی نیز باید این مسئله در نظر گرفته شود. پشم سنگ یک عایق کاملا سازگار با محیط زیست می باشد. قابلیت بازیافت دارد که یک مزیت مهم در حفظ میحط زیست می باشد و نیاز کمتری به استفاده از مواد اولیه در تولید آن می باشد. البته طول عمر بالای عایق پشم سنگ را نیز نباید نادیده گرفت.
این نکته باید ذکر گردد که عایق کاری حرارتی خود در حفظ محیط زیست بسیار موثر است. عایق کاری باعث کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن که یک گاز گلخانه ای است می شود. تحقیقات صورت گرفته در آمریکا نشان داد که کاهش مصرف سوخت به دلیل عایق کاری حرارتی تا کنون مانع از انتشار 780 میلیون تن کربن دی اکسید شده است.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/423-%...B%8C%D9%85