انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: انبار کردن عایق حرارتی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
انبارش عایق حرارتی در محیط بیرون می تواند باعث تخریب و آسیب رساندن به عایق شود، به دلیل رطوبت موجود در هوای آزاد. رطوبت در عایق تاثیرات منفی زیر را در بر دارد:
در بین الیاف عایق حرارتی هوا وجود دارد، هوا ضریب انتقال حرارت پایینی دارد و مانع از انتقال گرما می شود. جذب رطوبت توسط عایق باعث می شود که آب جایگزین هوای بین الیاف شود، هدایت حرارتی آب 25 برابر بیشتر از هوا است.
افزایش میزان رطوبت باعث افزایش هدایت حرارتی عایق و در نتیجه کاهش راندمان عملیاتی آن می شود. حتی یک درصد رطوبت می تواند باعث افزایش 25% هدایت الکتریکی شود. وجود رطوبت بیشتر باعث می شود که هدایت الکتریکی بیشتر افزایش یابد، بطوری که سیستم عایق کاری کاملا بی تاثیر شود.

[تصویر:  6cdb4ac6ccf86fc9922b1b1ecf5faa0d_XL.jpg]

رطوبت باعث به وجود آمدن انواع خوردگی در سیستم عایق کاری می شود که هرگز در محیط خشک به وجود نمی آیند. بیشترین نوع خوردگی در سیستم عایق کاری خوردگی به دلیل اکسیژن، در اثر واکنش الکتروشیمیایی و خوردگی در اثر تنش می باشد.
مواد عایق کاری برای تجهیزات سخت شده، که از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، دارای مقدار بسیار کمی یون کلرمی باشد. یون کلر باعث می شود عایق بطور غیر قابل جبرانی در صورت نفوذ رطوبت خواص خود را از دست دهد.

در زمان انبارش، در هنگام نصب و زمان فیت کردن، باید از عایق های حرارتی در برابر نفوذ رطوبت محافظت شوند. اگر انبارش در محیط بسته ممکن نباشد، با استفاده از مواد ضدآب، از عایق حرارتی در برابر اثرات محیط اطراف و نفوذ رطوبت محافظت کنید.
مطمئن شوید که عایق حرارتی در تماس مستقیم با درب نیست، در غیر اینصورت ممکن است در اثر تماس با رطوبت زمین مرطوب شود.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/425-%...8%AA%DB%8C