انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: خصوصیات مهم عایق حرارتی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
در زیر خصوصیات مهم که یک عایق حرارتی باید داشته باشد و در هنگام خرید باید به آن ها توجه شود بیان شده است:
   
مقاومت حرارتی: هر چقدر مقاومت حرارتی یک عایق بیشتر باشد، میزان اتلاف حرارتش کمتر می شود و عایقی بهتر با راندمان عملیاتی بیشتر می باشد.

[تصویر:  37e725efe26e0487bc83287a1c350936_XL.jpg]
   
ضد حریق بودن: مقاومت در برابر حریق و مانند سدی در برابر آتش سوزی عمل کردن یکی از ویژگی های مهم عایق حرارتی می باشد. در هنگام در نظر گرفتن خطرات ناشی از حریق، در نظر گرفتن این ویژگی بسیار مهم است.
   
سمیت: برخی از مواد که به عنوان عایق استفاده می شوند باعث رها شدن بخارات سمی در محیط می گردند. از این نوع مواد عایق نباید در محیط های سر بسته و عایق کاری منازل استفاده کرد.
   
چروک شدن عایق حرارتی: بعضی از عایق های حرارتی در دماهای بالا ممکن است چروک و جمع شوند. این پدیده باعث می شود که عایق از روی قسمتی از سطح کنار برود و اتلاف حرارت را افزایش دهد.
   
عایق صوتی بودن: یکی از ویژگی های مهم عایق های حرارتی، مخصوصا زمانی که در عایق کاری ساختمان ها از آن ها استفاده می شود، عایق صوتی بودن همزمان عایق می باشد. این ویژگی باعث می شود آسایش صوتی همزمان با آسایش حرارتی در ساختمان فراهم شود.
   
مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش: زمانی که از عایق حرارتی در محیط باز و سطوح آزاد استفاده می شود باید با سطح عایق پوشانده شود تا در معرض اشعه ماورای بنفش قرار نگیرد.
   
مقاومت در برابر قارچ و میکروب: از عایق های حرارتی استفاده کنید که امکان رشد قارچ و میکروب در آن ها وجود نداشته باشد. بخصوص زمانی که از عایق حرارتی برای عایق کاری در صنایع شیمیایی و غذایی استفاده می شود.
   
خنثی بودن از نظر شیمیایی: موادی که به منظور عایق کاری استفاده می شوند باید از نظر شیمیایی خنثی باشند و با مواد شیمیایی که در محیط اطراف وجود دارند واکنش ندهند. در صورت واکنش باعث تخریب فلزات و خوردگی آن ها می شود.
   
چگالی عایق حرارتی: بسیاری از خواص و ویژگی های عایق های حرارتی به ویژه خصوصیات حرارتی آن ها، به چگالی عایق حرارتی بستگی دارد. در هنگام انتخاب عایق حرارتی مناسب باید به این پارامتر توجه کرد تا عایق حرارتی با چگالی مناسب انتخاب شود.
   
دمای عملیاتی: شاید مهم ترین عاملی که در انتخاب نوع عایق حرارتی نقش ایفا می کند، دمای عملیاتی سیستم و مکانی است که عایق کاری می شود. از تمام عایق های حرارتی نمی توان در تمام محدوده های دمایی استفاده کرد. بعضی از عایق ها مناسب دمای عملیاتی معمولی، بعضی مناسب دماهای بالا و بعضی دماهای پایین می باشند و هر کدام در محدوده عملیاتی مناسب خودشان بهترین عملکرد را دارند.
محدوده عملیاتی که می توان از یک عایق حرارتی استفاده کرد در مشخصات فنی آن ذکر شده، لذا در هنگام خرید به این پارامتر توجه کنید.
   
عمر مفید عایق: عمر مفید انواع عایق ها معمولا در یک محدوده است اما عوامل و شرایط محیطی بر عمر مفید عایق تاثیر می گذارد. عایقی باید انتخاب شود که سازگار با شرایط محیطی باشد.
   
مقاومت فشاری: عایق حرارتی باید توانایی تحمل نیروها و فشارهای وارده شد را داشته باشند. مخصوصا زمانی که در کف و یا سقف ساختمان ها نصب می شوند.
   
ضریب انقباض و انبساط عایق حرارتی

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/427-%...8%B4%D8%AF