انجمن مهندسین عمران سون سیویل

نسخه‌ی کامل: معرفی فرهنگسرای نیاوران
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
معرفی فرهنگسرای نیاوران
 پروژه‌ی طراحی و ساخت بنای فرهنگسرای نیاوران، در سال ۱۳۵۵ توسط کامران دیبا و همکارانش شروع شد و در سال ۱۳۵۶ به پایان رسید. فرهنگسرای نیاوران در شمال شرقی کلان‌شهر تهران در زمینی به مساحت ۴۴۰۰۰ متر مربع ساخته شد و ۶۱۰۰ متر از مساحت ساختمان به دفتر مخصوصی که مورد استفاده‌ی فرح پهلوی بوده و ۸۴۰۰ متر آن به مجموعه‌ی فرهنگسرا تعلق گرفته است. مجموعه‌ی فرهنگسرا به علت قرار گرفتن در مسیر بادهای شمای در جهت شرق و غرب طراحی شده‌است.

محل قرار گیری ساختمان‌ها تا حد امکان در مکان‌های بی درخت انتخاب شده تا به طبیعت باغ قدیمی آسیبی نرسد. ساختمان دفتر مخصوص بنایی سه طبقه است که نمای بتنی دارد و بنای فرهنگسرا مجموعه ای از ساختمان های کوچک و کم ارتفاع  با نمای بتن زرد است که دراطراف یک حیاط مرکزی ساخته شده‌اند و در بعضی قسمت‌ها با سنگ مرمر زرد پوشیده شده‌اند.
[تصویر:  52895028_1.jpg]
مجموعه‌ی فرهنگسرای نیاوران در ابتدا قرار بود به عنوان دفتر کاری برای فرح پهلوی ساخته شود اما با پیشنهاد کامران دیبا، تغییراتی در برنامه ی این مجموعه و طرح ساختمان ایجاد شد تا به عنوان مکانی فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب دو کاربری متفاوت در سایت طرح ایجاد شد که به وسیله‌ی دیواری عرضی از هم جدا می‌شوند. بخش های مختلف فرهنگسرا عبارتند از نگارخانه, نمایشخانه, کتابخانه, رستوران و بخش های اداری.
معماری بنا
ساختمان فرهنگسرای در ضلع جنوب غربی باغ، به صورت ترکیبی از اجزای مختلفی که دور حیاط مرکزی قرار دارند ساخته شده‌است. اجزای این بخش تقریبا با ارتفاع متوسط ۲ متر ساخته شده‌اند اما ضخامت احجام در همه جا یکسان نیست. به همین دلیل حجم کلی نامنظم به چشم می‌خورد. راه ورود به حیاط مرکزی برای مخاطب با سردری مشخص شده که به عنوان پیش ورودی در اصلی فرهنگسرا عمل می‌کند و ساختار آن از طرح «هشتی» در معماری سنتی ایرانی الهام گرفته‌است.
[تصویر:  niavaran-0%2004_2.jpg]
یکی از مهم‌ترین نمادهای معماری سنتی در این مجموعه، حیاط مرکزی است. در این حیاط مرکزی مانند الگوی اصیل حیاط های ایرانی از عنصر آب و فضای سبز استفاده شده و به واسطه‌ی مرکزیتی که دارد، تمام درهای مختلف ساختمان به سمت این حیاط گشوده می‌شوند.
ساختمان ۲ طبقه‌ای که در سمت چپ حیاط قرار گرفته، شامل آمفی تئاتر و اتاق‌های اداری است و ساختمان دیگری که در سمت راست است به نگارخانه و دیگر قسمت‌های اداری تعلق دارد.
[تصویر:  7212_634827006106875000_l.jpg]
فضای دیگری که می‌توان از حیاط مرکزی به آن دسترسی پیدا کرد، رستوران مجموعه است. این ساختمان ۲ طبقه علاوه بر حیاط مرکزی از ورودی نگارخانه و کتابخانه هم دسترسی دارد.
سالن دیگری که در انتهای حیاط مرکزی و بین دو ساختمان است، برای برگزاری فعالیت‌های هنری پیش‌بینی شده و نقطه ی اتصال دو ساختمان هم محسوب می‌شود.
سازه و ویژگی‌های ساختمان
[تصویر:  30mlojn.jpg]

مشاهده تصاویر و ادامه مطلب:
http://ccop.ir/ViewText.aspx?Id=5776&%D9...B%8C%D9%86-