انجمن مهندسین عمران سون سیویل
طراحی سیستم عایق کاری - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن مهندسین عمران سون سیویل (https://7civil.com/forum)
+-- انجمن: سایر انجمن ها (https://7civil.com/forum/forum-14.html)
+--- انجمن: موضوعات متفرقه (https://7civil.com/forum/forum-29.html)
+--- موضوع: طراحی سیستم عایق کاری (/thread-2193.html)طراحی سیستم عایق کاری - paramisrockwool - ۱۳۹۶-۹-۱۴

طراحی عایق کاری تجهیرات صنعتی

طراحی مناسب سیستم های عایق کاری به پنج عامل اصلی زیر بستگی دارد:
1- نیازهای مالی:
- ابعاد تجهیزات و دستگاه ها
- شرایط عملیات
- دمای عملیاتی
- میزان اتلاف حرارت و تغییرات دمای مجاز
- محافظت در برابر یخ زدگی
- شرایط آب و هوایی
- تعمیر و نگهداری و بازرسی

2- الزامات ایمنی:
- حفاظت از افراد در برابر سطوح داغ و سوختگی
- محافظت در برابر حریق
- محافظت در برابر انفجار
- کاهش سرو صدا در محیط کار

3- شرایط اقتصادی:
- ضخامت اقتصادی عایق کاری
- زمان برگشت سرمایه

4- محیط زیست

5- محافظت در برابر خوردگی

[تصویر:  f3b735e3300faff0e348331a5413d4d3_XL.jpg] 


ابعاد تجهیزات:

فضای مورد نیاز تجهیزات در زمان طراحی و نصب آن ها باید در نظر گرفته شوند. بنابراین، ضخامت عایق کاری باید در اولین مرحله طراحی پلن کارخانه در نظر گرفته شود و فاصله بین تجهیزات و دستگاه ها مشخص شود، مخصوصا در جانمایی خطوط لوله، ضخامت عایق حرارتی مورد استفاده باید تعیین شود.

 
شرایط عملیات

برای انتخاب سیستم عایق کاری مناسب، روش عملیاتی نصب باید در نظر گرفته شود. تفاوت اصلی بین عملیات های پیوسته و ناپیوسته (بچ) می باشد.
ویژگی عملیات های ناپیوسته، که به عنوان عملیات متناوب و یا بچ نیز شناخته می شوند، این است که شرایط عملیات بین فازهای مختلف تغییر می کند.


دمای عملیاتی

موادی که به عنوان عایق حرارتی برای عایق کاری تجهیزات و دستگاهای صنعتی استفاده می شوند باید در برابر شرایط عملیاتی مورد نظر (پیک حرارتی دستگاه ها) مقاوم باشند. ویژگی مقاومت حرارتی عایق با ماکسیمم دمای عملیاتی تجهیزات و دستگاهای صنعتی که عایق کاری می شوند ارزیابی می گردد.

 
مقدار اتلاف حرارت و تغییرات دمایی مجاز

در بسیاری از فرایندها تکنیکی، لازم است که دمای مواد موجود در Vesselها، ستون ها یا تانک ها کمتر به کمتر از مینیمم مقدار مجاز نرسد، در غیر اینصورت مواد شیمیایی ویژگی های مورد نیاز را نخواهند داشت، نمی توان آن ها را پمپ و یا استخراج کرد.
سرد شدن بیش از حد مواد می تواند باعث ته نشینی آن ها شود، به عنوان مثال اسید سولفوریک درون گاز خروجی از دودکش ها بر روی سطح لوله ها و کانال ها می نشیند و باعث خوردگی آن ها می گردد.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/415-%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%AA%D8%B9%DB%8C


RE: طراحی سیستم عایق کاری - paramisrockwool - ۱۳۹۶-۹-۱۸

محافظت در برابر یخ زدگی

دستگاه ها و تجیهیزات صنعتی که در محیط بیرونی نصب شده اند در زمستان در معرض خطر یخ زدگی قرار دارند. علاوه بر عملکرد نامناسب دستگاه ها، در زمان یخ زدگی خطر آسیب به دستگاه ها در اثر انبساط آب وجود دارد.
اقدامات لازم برای محافظت از دستگاه ها در برابر یخ زدگی باید صورت گیرد. عایق کاری می تواند باعث کاهش میزان اتلاف حرارت شود و یخ زدگی تجیهزات را به تعویق بیندازد.

[تصویر:  45ff2190802f9793d44160c4e551925c_XL.jpg] 


شرایط آب و هوایی

سیستمی برای عایق کاری باید انتخاب شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی اطراف داشته باشد، مانند:
- شرایط جوی: باد، باران
- بارهای مکانیکی مانند ارتعاشات و یا نیروهای حاصل از راه رفتن افراد
- خودرگی ناشی از شرایط محیط اطراف (نزدیکی به دریا، مواد شیمیایی و ...)
باید از ورود رطوبت به درون سیستم عایق کاری جلوگیری کرد. رطوبت جمع شده در سیستم عایق کاری باعث افزایش هدایت الکتریکی می شود و خطر خوردگی اجزاء عایق کاری شده را افزایش می دهد.


 
تعمیر و نگهداری و بازرسی

به منظور اجتناب از تعمیر و نگهدارهای پیچیده و بازرسی های کاری غیر ضروری، ناحیه تعمیر و نگهداری-متمرکز باید مشخص شود مخصوصا در زمانی که سیستم عایق کاری طراحی می شود.
سیستم عایق کاری قابل جابجایی، مانند پوشش ها و کفی های جداشدنی، می تواند در این مناطق قرار داده شوند. سیستم های دارای پوشش جداشدنی همچنین برای فلنج ها و اتصالات لوله ها پیشنهاد می شود. این پوشش ها بطور عمومی برای گیره های سریع باز شود، که بدون هیچ ابزاری به راحتی باز می شوند، استفاده می شود.


 
2- الزامات ایمنی
حفاظت از افراد در برابر سوختگی


اگر دمای سطحی بیشتر از 60 درجه سانتیگراد باشد، در صورت تماس باعث سوختگی پوست می شود. بنابراین، تمام تجهیزات و دستگاه ها که دمای بالا دارند باید عایق کاری شوند تا مانع از سوختگی افراد در اثر تماس با سطح داغ شود.

 
محافظت در برابر حریق

الزامات عمومی محافظت از ساختار سازه در برابر آتش سوزی معمولا در الزامات محلی سازه و یا در ویژگی های کارخانه بیان می شود. سازه باید به نحوی طراح، ساخت، نگهداری و مرمت شود که در برابر وقوع آتش و گسترش آن مقاوم باشد و دودی ایجاد نکنند.
طراحی سیستم باید به نحوی صورت گیرد که در زمان آتش سوزی، نجات انسان ها، حیوانات و خاموش کردن موثر آتش امکان پذیر باشد. در طول طراحی تجهیزات، مهم است که ماهیت و گستردگی اقدامات پیشگیرانه در برابر آتش سوزی به همراه هیئت نظارت بر سازه، آتش نشانی، شرکت های بیمه و اپراتورها تعیین شود.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/417-%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%AA%D8%B9%DB%8C-2


RE: طراحی سیستم عایق کاری - paramisrockwool - ۱۳۹۶-۹-۲۱

محافظت در مقابل انفجار

اگر خطر آتش سوزی و یا انفجار وجود دارد، دمای سطح تجهیزات و روکش های باید بطور قابل توجهی کمتر از دمای احتراق مواد قابل اشتعال و یا مخلوط گازها باشد. این الزامات همچنین برای پل های حرارتی نیز وجود دارد، مانند سازه های محافظ لوله، ساختارهای محافظتی و ساختارهای فاصله انداز.
با توجه به سیستم عایق کاری، محافظت در برابر انفجار می تواند با یک پوشش دوگانه بدست آید. پوشش های دوگانه، نوعی پوشش صنعتی ساخت کارخانه می باشد که لحیم کاری و یا جوش داده شده اند تا در برابر نفود هوا و انتشار مقاوم باشند. علاوه بر این مقررات خاص مربوط به انفجار (مانند مقررات محلی) نیز باید در نظر گرفته شوند.

[تصویر:  36344ca48475f863c1fe44d1c1cfab3f_XL.jpg]
 
محافظت در برابر نویز

الزامات مرتبط با سر و صدا در دستورات محل کار و قوانین و مقررات محلی بیان شده است. بطور کلی، سطح مقررات سر و صدا به ماهیت فعالیت های کارخانه بستگی دارد.
صدای تولید شده توسط تجهیزات و دستگاه های صنعتی را می توان با طراحی سیستم عایق کاری مناسب و انتخاب عایق حرارتی که همزمان عایق صوتی نیز باشد، کاهش داد. میزان اثر گذاری عایق کاری صوتی به فرکانس و سطح فشار صدای تولیدی بستگی دارد.

 
جنبه های اقتصادی

در صنعت دو گرید از عایق وجود دارد. اولین گرید عایق بر روی کاهش اتلاف حرارت و محافظت از افراد در برابر سطوح داغ، تمرکز دارد. گرید دوم عایق هایی هستند که به آن ها "عایق با ضخامت اقتصادی" نیز گفته می شود بر روی کاهش قابل توجه اتلاف حرارت و در نتیجه بازده بهتر سرمایه گذاری و کاهش هزینه ها، تمرکز دارد.

 
ضخامت اقتصادی عایق

عایق حرارتی باعث کاهش اتلاف حرارت از تجهیزات می شود، هر چقدر ضخامت عایق بیشتر باشد میزان کاهش اتلاف حرارت بیشتر می شود و در نتیجه انرژی بیشتری ذخیره می گردد. البته افزایش ضخامت عایق حرارتی به هر حال باعث افزایش هزینه ها و سرمایه گذاری اولیه می شود، به عنوان مثال، هزینه کاهش استهلاک، نرخ بهره وری، هزینه های بالای تعمیر و نگهداری نیز افزایش می یابند.
 در یک ضخامت معیین از عایق کاری، جمع هزینه های کاهش اتلاف حرارت و سرمایه گذاری به مقدار مینیمم خود می رسد که به این ضخامت، ضخامت اقتصادی عایق کاری می گویند. نمودار این هزینه ها در پایین نشان داده شده است.

 
دوره بازگشت سرمایه

علاوه بر" ضخامت اقتصادی عایق"، اغلب یک پارامتر اقتصادی دیگر نیز استفاده می شود که بازده سرمایه گذاری (ROI) نامیده می شود، البته به عنوان "دوره بازگشت سرمایه" نیز شناخته می شود. این دوره به زمانی گفته می شود که هزینه عایق کاری از طریق صرفه جویی در مصرف سوخت تامین می شود.

در سیستم های عایق کاری شده تکنیکی، دوره بازگشت سرمایه بطور کلی بسیار کوتاه می باشد، معمولا کمتر از یک سال. با توجه به طول عمر بالای تجهیزات و دستگاه های صنعتی، پیشنهاد می شود که از عایق حرارتی با ضخامت بیشتر استفاده شود حتی اگر این باعث شود دوره بازگشت سرمایه طولانی تر شود.


 
محیط زیست

سوزاندن سوخت های فسیلی، مانند زغال سنگ، نفت یا گاز، نه تنها به دلیل کاهش منابع اولیه، بلکه به دلیل افزایش کربن دی اکسید موجود در اتمسفر، به محیط زیست آسیب می زند. افزایش میزان گاز دی اکسید کربن در اتمسفر نقش مهمی در افزایش  دمای جهانی دارد که تحت عنوان "اثر گلخانه ای" شناخته می شود.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/418-%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%AA%D8%B9%DB%8C-3