انجمن مهندسین عمران سون سیویل
عایقکاری کلد باکس - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن مهندسین عمران سون سیویل (https://7civil.com/forum)
+-- انجمن: سایر انجمن ها (https://7civil.com/forum/forum-14.html)
+--- انجمن: موضوعات متفرقه (https://7civil.com/forum/forum-29.html)
+--- موضوع: عایقکاری کلد باکس (/thread-2195.html)عایقکاری کلد باکس - paramisrockwool - ۱۳۹۶-۹-۲۷

در بسیاری از کاربردهای صنعتی از گازهایی مانند، اکسیژن، نیتروژن و آرگون، در فرایند های تولیدی استفاده می شود. این گازها از طریق تکنولوژی منجمدسازی هوا و جداسازی آن بدست می آید. در این روش گاز (هوا) منجمد و به مایع تبدیل می شود، سپس عناصر مختلف موجود در هوا که بصورت مایع در آمده اند را می توان با تقطیر از هم جدا کرد.
همانطور که مشخص است پلن جداسازی هوا (و کلد باکس) در دمای پایین کار می کند، تقریبا در دمای 200- درجه سانتیگراد. بنابراین عایق کاری حرارتی و انتخاب عایق مناسب یکی از پارامترهای مهم در این پلن تولیدی می باشد.

[تصویر:  91b1b90c684fd8e5c2ec1b7418ca380f_XL.jpg]
 
اهمیت عایق کاری

در دمای عملیاتی پایین در فرایند جداسازی گازها، خطر شکل گیری آب و تولید یخ و همچنین کندانس شدن اکسیژن در قسمت های سرد سیستم وجود دارد. وجود مقداری روغن و یا گریس کافی است تا درصد بالای اکسیژن موجود بصورت خود به خود بسوزد. این وضعیت بسیار خطرناک می باشد. باید در تمام لحظات از وجود روغن و یا گریس اجتناب کرد. بنابراین بسیار مهم است که تمام قسمت های سرد سیستم، مانند وسل ها و لوله ها به درستی عایق کاری شوند.
عایقی برای عایق کاری پلن جداسازی گاز باید انتخاب شود که ویژگی های لازم و اساسی را داشته باشد. استاندارد AGI Q 118، استاندارد "عایق کاری پلن جداسازی هوا" استانداردی است که بطور دوره ای برای عایق کاری پلن های جداسازی هوا تدوین شده. در این استاندارد تمام جزئیات عایق کاری قسمت های مختلف و مشخصات عایق مورد نیاز برای عایق کاری، شرح داده شده است.

 
عایق کاری کلد باکس

یک پارامتر مهم در عایق کاری پلن جداسازی هوا، عایق کاری کلد باکس است. کلد باکس های وسل های فشار (pressure vessel) هستند که گاز یا مایع را در دمای بسیار پایین نگه داری می کنند.
یک ویژگی متمایز کلد باکس ها، ساختار دیواره ی دو جداره آن ها می باشد که اجازه می دهد عایق حرارتی بین این دو دیواره قرار گیرد. بعد از عایق کاری، کلد باکس سیلد می شود و عایق کاری بطور کامل فیت می گردد. این عملیات اجازه نمی دهد که عایق حرارتی با عوامل خارجی دیگر مانند آب، برف، گرد و غبار و آلاینده ها در تماس باشد.

 
انتخاب عایق مناسب

انتخاب عایق حرارتی مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، شامل پارامترهای مورد نیاز مصرف کنند، استاندارد ها (به عنوان مثال AGI Q118)، دمای عملیاتی و در درسترس بودن عایق حرارتی.
در بسیاری از موارد از فیبرهای پشم های معدنی (مانند پشم سنگ) برای عایق کاری استفاده می شود که دارای مقدار بسیار کمی مواد ارگانیک هستند. این عایق ها را می توان به راحتی به درون وسل ها تزریق کرد و طول عمر بسیار بالایی دارند. از ویژگی های دیگر این عایق های این است که در زمانی که نیاز به بازرسی قسمت های عایق کاری شده باشد، این مواد را می توان به راحتی جدا کرد.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/420-%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D8%B3-%D8%A8%D8%A7-%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%D9%BE%D8%B4%D9%85-%D8%B3%D9%86%DA%AF