انجمن مهندسین عمران سون سیویل
اهمیت عایق کاری - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن مهندسین عمران سون سیویل (https://7civil.com/forum)
+-- انجمن: سایر انجمن ها (https://7civil.com/forum/forum-14.html)
+--- انجمن: موضوعات متفرقه (https://7civil.com/forum/forum-29.html)
+--- موضوع: اهمیت عایق کاری (/thread-2196.html)اهمیت عایق کاری - paramisrockwool - ۱۳۹۶-۹-۳۰

امروزه تامین انرژی یکی از نیازهای اساسی و بسیار مهم در هر کشوری می باشد، کشورهایی که توانایی تامین انرژی مورد نیاز خود را دارا می باشند از امنیت بالاتری برخوردار هستند و رشد اقتصادی بیشتر و پایدارتری خواهند داشت.
با توجه به رشد تکنولوژی در جهان امروز تقاضا برای انرژی روز به روز در حال افزایش است. منابع تامین کننده انرژی (که اکثرا سوخت های فسیلی می باشند) محدود می باشند و از طرفی نیز قیمت آن ها در حال افزایش می باشد، از اینرو مدیریت انرژی و بهیه سازی مصرف دارای اهمیت استراتژیک در سیاست های کلان یک کشور است.

انرژی نقش به سزایی در توسعه اقتصادی و اجتماعی هر کشوری دارد، توسعه اقتصادی کشورها باعث شده مصرف انرژی در جهان افزایش یابد. طبق آمار اتحادیه ی جهان انرژی، مصرف انرژی هر 10 سال دو برابر می شود. بیشترین میزان مصرف انرژی مربوط به کشورهای در حال توسعه، مانند ایران، می باشد. البته هم اکنون نیز سرانه مصرف انرژی در ایران بالا است.

متاسفانه در کشورما توجهی به مصرف بهینه انرژی نمی شود و مصرف نادرست انرژی هزینه ای حدود 5 میلیارد دلار در بردارد. میزان مصرف انرژی در ایران هر سال 10% افزایش می یابد و مصرف فراوده های نفتی در طی 2 دهه اخیر 3 برابر شده است.

[تصویر:  832731af5d81b95ba82de72993209600_XL.jpg]
بهروه وری درست از انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی یک ضرورت آشکار در کشور ما می باشد. عدم بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری از دانش روز برای استفاده درست از منابع انرژی، مانع از توسعه پایدار و رشد اقتصادی کشور خواهد شد و زیان فراوانی به همراه خواهد داشت. این امر نیازمند تلاش همگانی مردم، در همه ی زمینه ها می باشد. بخش هایی که بیشترین سهم مصرف انرژی را در کشور به خود اختصاص داده اند، مصارف خانگی، حمل و نقل و صنعت می باشند.
انرژی مصرفی در ساختمان بخشی به مصرف وسایل برقی، روشنایی و ... می شود و سهم زیادی نیز صرف سرمایش و گرمایش ساختمان می گردد. به منظور کاهش انرژی مصرفی در ساختمان باید از لامپ های کم مصرف و دستگاه ها و تجهیزاتی استفاده کرد که میزان مصرف انرژی کمی داشته باشند. البته استفاده از دستگاه های که راندمان مصرف انرژی کمی داشته باشند در زمینه سرمایش و گرمایش ساختمان کافی نمی باشد.
اگر حتی از بهترین تجهیزات گرمایش و سرمایش استفاده کنیم که کمترین میزان مصرف انرژی را داشته باشند، اما ساختمان ها عایق کاری حرارتی نشده باشند، گرمای تولید شده ( و یا سرمایش صورت گرفته - در تابستان) اتلاف می شود و استفاده از تجهیزات با مصرف انرژی کم بی فایده می باشد.

یکی دیگر از بخش های مهم در بهینه سازی مصرف انرژی، صنعت می باشد. متاسفانه سرانه مصرف انرژی در بخش صنعت نیز در کشور ما بالا می باشد. عایق کاری دستگاه ها و تجهیزات صنعتی و استفاده از دستگاه ها و تکنولوژی های جدید که راندمان بهره وری انرژی بالایی دارند، نیز در این بخش لازم و ضروری می باشد.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/421-%D8%A7%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%DB%8C%DA%A9-%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C