درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
دود بیشترین عامل مرگ و میر در آتش سوزی ساختمان ها

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دود بیشترین عامل مرگ و میر در آتش سوزی ساختمان ها

Mon, ۰۶ Nov ۲۰۱۷ ۰۲:۵۹:۴۷ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۰۵۹vUTC, (آخرین ویرایش در این ارسال: Mon, ۰۶ Nov ۲۰۱۷ ۰۳:۰۰:۰۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۰۰۰vUTC، توسط paramisrockwool.)
#1
دود بیشترین عامل مرگ و میر در آتش سوزی ساختمان ها
تمام مواد قابل احتراق در هنگام سوختن مقدار گاز سمی تولید می کنند. مقدار گازهای سمی تولید شده به نوع مواد، مقدار اکسیژن در دسترس و زمان سوختن بستگی دارد. اگر غلطت زیادی از این گازها در طول مدت زمان کافی تولید شود، این گازهای سمی جان افراد در معرض آن را به خطر می اندازد.
در ابتدای آتش سوزی ساختمان، گاز تولید شده ناشی از سوختن مواد در دسترس احتراق، مانند مبلمان و سایر محتویات اتاق، می باشد. با انتشار بیشتر آتش، حجم و میزان سمیت گاز تولید شده به شدت افزایش می یابد.

[تصویر:  f203d630ce0c3265f9c9461092194e6b_XL.jpg]
اگر آتش خاموش نشود و ادامه پیدا کند تمام مواد موجود در ساختمان شروع به سوخت می کنند، این یعنی خوراک بیشتری به آتش داده می شود و مقدار گازهای سمی تولید شده افزایش می یابد. آتش و دود سمی در ساختمان پخش می شوند و به قسمت های دیگر ساختمان که نقطه شروع آتش سوزی دور بودند منتقل می شود، که این فرار را برای ساکنان مشکل می کند.
امروزه سرعت انتشار آتش در ساختمان ها 10-5 برابر سرعت انتشار آتش در سال 1950 است. ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی عمدتا به نحوه ی عملکرد ساختمان در هنگام آتش سوزی، بستگی دارد، که شامل انتشار حجم کم دود های سمی می شود که بیشترین دلیل مرگ افراد در آتش سوزی ساختمان ها است، می باشد. در حقیقت آمار خانه های آتش گرفته در انگلستان نشان می دهد که بیش از نیمی از تلفات در آتش سوزی ها بخاطر استشمام گازهای سمی بوده است.

 
در هنگام آتش سوزی چه اتفاقی می افتد

برای ایجاد آتش به سه عامل نیاز است: منبع آتش سوزی، مواد قابل احتراق و اکسیژن. آتش سوزی تا زمانی که آتش خاموش نشود و یا مواد قابل احتراق و اکسیژن وجود داشته باشد ادامه پیدا می کند.
آتش سوزی از یک مقدار کوچک شروع می شود اما بطور کاملا ناگهانی و به سرعت از یک آتش کوچک تبدیل به آتش گسترده ای می شود و تمام اتاق را فرا می گیرد. به این تحول که ظرف چند ثانیه رخ می ده  "flashover" می گویند.
گسترش آتش و رخ داد پدیده ی "flashover" و سرعت رشد آتش به موادی که در اطراف آن قرار دارند وابسته است. امروزه مبلمان، لوازم الکتریکی و وسایلی که در یک ساختمان وجود دارد دارای مقدار زیادی مواد پلاستیکی و دیگر مواد سنتزی (مقدار قابل توجهی سوخت) می باشد که این دلیل افزایش 5-10 برابری سرعت آتش سوزی در اتاق خواب و اتاق نشیمن با مبلمان مدرن در مقایسه با اتاق های نشیمن در سال 1950 است.
پس از اینکه پدیده ی  "flashover"رخ می دهد تمام مواد قابل اشتعال در اتاق شروع به سوختن می کنند و خیلی زود دچار کمبود اکسیژن می شوند، گرما زیاد است به طوری که می تواند سازه و مصالح ساختمانی را نیز درگیر کند و آتش بگیرند. شعله های آتش  به دنبال اکسیژن بیشتر، به سمت درهای باز و پنجره ها حرکت می کنند و از طریق آن ها به بیرون زبانه می کشد. اگر مصالح بکار رفته در ساختمان و نمای آن از مواد قابل احتراق باشند منبع سوختی برای شعله های آتش می شوند و باعث گسترش آن می گردند.
عایق ضد حریق پشم سنگ می تواند باعث کاهش سرعت انتشار آتش گردد، کاهش سرعت گسترش آتش می تواند تفاوت ایجاد کند بین وجود آتش در ساختمان و یا ساختمان در آتش.

مردم حق دارند که انتظار داشته باشند خانه، محل کار، مدارس و بیمارستان ها ایمن باشند. آتش سوزی در ساختمان ها اتفاق می افتد و زمانی که این حادثه پیش می آید ایمنی افراد، به واکنش ساختمان (مصالح بکار رفته و سیستم اتفاق حریق) در برابر حریق بستگی دارد. عایق ضد حریق پشم سنگ یک جزء کلیدی در مقاوم سازی ساختمان در برابر آتش است، الیاف پشم سنگ بطور ذاتی غیر قابل احتراق می باشند و می توانند تا دمای بالای 1000 درجه سانتیگراد در برابر شعله های آتش مقاومت کنند. این ویژگی مانع از گسترش آتش در ساختمان و فراگیر شدن آن و همچنین تامین امنیت ساکنان می شود.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/406-%...9%87%D8%A7
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پشم سنگ در بازسازی ساختمان های Collyhurst paramisrockwool 0 886 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۱۰:۳۲ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۱۰vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری ساختمان با پشم سنگ در پروژه تحقیقاتی دانشگاه کمبریج paramisrockwool 0 932 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۴۸:۴۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  کاربرد پشم سنگ در عایق کاری ساختمان های ادوارد وود paramisrockwool 0 781 Fri, ۱۹ Jan ۲۰۱۸ ۰۶:۳۲:۲۴ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۳۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  40% مصرف انرژی در ساختمان ها paramisrockwool 0 685 Mon, ۲۳ Oct ۲۰۱۷ ۰۱:۲۹:۵۱ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۰۲۹vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  روش های کاهش آلودگی صوتی در طراحی ساختمان paramisrockwool 0 672 Sun, ۲۲ Oct ۲۰۱۷ ۰۴:۲۱:۱۲ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۰۲۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مبلمان زیبا برای ساختمان دوبلکس sakenin 0 578 Sun, ۱۳ Aug ۲۰۱۷ ۰۶:۱۰:۰۴ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۱۱۰vUTC
آخرین ارسال: sakenin
  راه حلی برای مقابله همزمان با آتش و سرو صدا در ساختمان paramisrockwool 0 467 Wed, ۰۹ Aug ۲۰۱۷ ۰۴:۳۴:۲۷ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۳۱۳۴vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری حرارتی ساختمان paramisrockwool 0 454 Fri, ۲۱ Jul ۲۰۱۷ ۱۶:۱۸:۳۸ +۰۰۰۰UTCجمعهع۳۱۱۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  کاربرد نقشه برداری در ساختمان سازی نقشه برداری 0 524 Sun, ۰۲ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۵۷:۲۶ +۰۰۰۰UTCيك شنبهع۳۱۵۷vUTC
آخرین ارسال: نقشه برداری
  دلایل عایقکاری ساختمان paramisrockwool 0 476 Fri, ۳۰ Jun ۲۰۱۷ ۰۰:۰۴:۳۳ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۱۰۴vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  جلوگیری از گسترش آتش در ساختمان paramisrockwool 0 436 Fri, ۲۳ Jun ۲۰۱۷ ۰۶:۰۴:۲۳ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۱۰۴vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  کاهش مصرف انرژی در ساختمان paramisrockwool 0 453 Fri, ۲۳ Jun ۲۰۱۷ ۰۵:۴۶:۴۳ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۱۴۶vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق سقف و کف ساختمان paramisrockwool 0 561 Fri, ۲۳ Jun ۲۰۱۷ ۰۲:۰۲:۴۵ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۱۰۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  اصول مدیریت انرژی در ساختمان paramisrockwool 0 425 Fri, ۰۹ Jun ۲۰۱۷ ۱۶:۱۱:۳۹ +۰۰۰۰UTCجمعهع۳۱۱۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  بهترین محیط در داخل ساختمان paramisrockwool 0 555 Fri, ۱۹ May ۲۰۱۷ ۱۳:۴۹:۳۲ +۰۰۰۰UTCجمعهع۳۱۴۹vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS