درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
ارز چیست؟

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ارز چیست؟

Sat, ۲۶ Apr ۲۰۱۴ ۰۴:۴۲:۲۷ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۱۴۲vUTC, (آخرین ویرایش در این ارسال: Sat, ۲۶ Apr ۲۰۱۴ ۰۴:۴۳:۰۸ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۱۴۳vUTC، توسط admin.)
#1
ارز چیست؟
ارز چيست؟
درفرهنگ «معین» ارز به ارزش، بهاء، قیمت و نرخ یا برابری پول داخلی با پولهای بیگانه تعریف شده است. درمکالمات بازرگانی و اقتصادی امروز، ارز به معنی پول رایج خارجی استفاده می گردد. بدین ترتیب ارز ذاتاً به معنی پول خارجی است و اضافه کردن صفت خارجی به دنبال لغت ارز صحیح نیست و از آنجا که پول یک کشور خارجی نه فقط به صورت اسکناس بلکه به صورت مسکوک، چک بانکی، حواله، سفته، چک مسافرتی وب رات نیز یافت می شود. درنظام بانکی ایران، کلیه ارزها یعنی تمام پولهای خارجی، قابل معامله یا تبدیل نیستند. بدین صورت که قسمتی ازآنها قابل معامله و قسمتی غیر قابل معامله شناخته شده اند.

بازار ارز کجاست؟
((ریمون بار)) اقتصاد دان فرانسوی ، تعریف ساده ای از بازار به شرح زیر داده است:
بازار به معنی تجمع گروهی از مصرف کنندگان است که دارای نیازهای مشترکی بوده و وسیله پرداخت معینی را نیز در اختیار داشته باشند . این تعریف هم درمورد بازار کالاها وهم درمورد بازار پول ، سرمایه وارز صادق است. بنابراین بازار ارز، محل فیزیکی مشخصی نیست ، بلکه مکانیسمی است که خریداران وفروشندگان ارز را برای انجام معامله یا دادو ستد ارز با پول ملی به یکدیگر نزدیک می نماید. بدیهی است دراین بازار، مصرف کنندگان ارز، یعنی خریداران ارز، شامل: وارد کنندگان شرکتهای حمل ونقل، بیماران، دانشجویان مقیم خارج، مسافرین به کشورهای خارجی، حجاج، جهانگردان وهرنوع متقاصی ای است که مایل است قسمتی از پول ملی را به هردلیلی با پول خارجی تعویض نماید. دراین بازار فروشندگان ارز را صادرکنندگان، شرکتهای حمل ونقل دریائی، هوائی وزمینی، سفرتخانه ها کنسولگریها، شرکتهای خارجی، دانشجویان، شرکتهای خدماتی وازهمه مهمتر دولت به عنوان بزرگترین وارد کننده وبزرگترین صادر کننده تشکیل می دهد.

ازجانب دیگر، دلالان ارز نقش مهمی دراین بازار دارند. دلالان، خریدار وفروشنده یا تقاضا کننده وعرضه کننده ارز را با یکدیگر نزدیک ساخته ودراین بین حق العمل خودرا دریافت می دارند. معمولاً دلالان به علت محدودیت امکانات مالی، به ندرت مقادیر کلانی ارز را به حساب خود خریده و شخصاً به فروش می رسانند، بلکه فقط برای مشتریان خود اقدام به انجام معامله می نمایند.

نقش و وظیفه بازار ارز، تبدیل ارزها به یکدیگر و یا انتقال قدرت خرید ازیک کشوربه به کشور دیگر می باشد. بنابراین بازر ارز یک بازار جهانی است، مکان مشخصی ندارد، دارای نظامهای ارتباطی سریع وپیچیده است. به کمک آن می توان اقتصادی را تهدید کرد و یا اقتصادی را نجات داد و بالاخره می توان درشئونات سیاسی و اقتصادی ملتها دخالت نمود.

نرخ ارز یعنی چه؟
نرخ ارز عددی است که ارزش پول کشوری را برحسب ارز یا پول کشورخارجی درزمان معین نشان می دهد.
دربیان نرخ ارز، معمولاً دوروش وجود دارد: یکی ازروشها این است که پول ملی به عنوان پول پایه وارز به عنوان پول متغ یر معرفی ومحاسبه شود که این روش دربازار های ارزی انگلیس واسترالیا مورد استفاده است و در روش دیگر، ارز یا پول خارجی به عنوان پایه وپول ملی به عنوان متغیر معرفی ومحاسبه می شود. به علت تسلط دلار به عنوان ارز قوی، دراغلب بازار ها ی ارزی دنیا به غیر از انگلیس واسترالیا ، از روش  پایه دلار استفاده می شود.

نرخ ارز چگونه تعیین می شود؟
دو روش تعیین نرخ ارز وجود دارد: درکشورهائی که ورود وخروج ارز آزاد می باشد و دولت وبانک مرکزی نوعاً دربازار ارز دخالتی ندارند، درحقیقت یک بازار جهانی ارز وجود دارد ، ورود وخروج ارزهای مختلف درآن آزاد می باشد و نظام ارزی آن، نظام آزاد ارز نامیده می شود. درحالت دیگر، درکشورهائی که ورود وخروج ارز تحت کنترل دولت و بانک مرکزی است، بازار ارز یک بازار داخلی، محدود وتحت کنترل است ونظام ارزی، نظام کنترل ارز نامیده می شود. در نظام آزاد ارز، نرخ ارز شناور است، بدین معنی که نوسانات عرضه وتقاضای ارز، قیمت آن را تعیین می کند و این قیمت یا برابری، تابع تغییرات عرضه وتقاضا واصطلاحاً شناور است.

درنظام کنترل ارز، نرخ ارز، ثابت است، بدین معنی که نرخ، توسط دولت تعیین ودیکته می شود. دولت عمده ترین خریدار وفروشنده ارز است و نرخ را براساس ملاحظات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تعیین می کند. درکشورهای پیشرفته صنعتی، علیرغم ثبات نرخ ارز، دولتها در مواقع ضروری به طور غیر مستقیم دربازار دخالت نموده و نرخ ارز را کاهش یا افزایش می دهند.

رابطه نرخ ارز با صادرات و واردات چیست؟
صادرکنندگان کالا یکی از منابع بزرگ عرضه ارز به داخل کشور هستند وصادرات، فی الواقع به معنی تعویض کالای داخلی با ارز است.
وارد کنندگان نیز به نوبه خود ازمنابع بزرگ تقاضای ارز ویا عامل خروج ارز از کشور محسوب می گردند و به دیگر سخن، واردات به معنی خرید یا تهیه کالای خارجی با ارز است.

تعیین نرخ ارز با توجه به نظریه برابری قدرت خرید
نظریه برابری قدرت خرید توسط پروفسور کاسل – اقتصاد دان معروف سوئدی درسال 1924 ابراز گردیده است. به موجب این نظریه، نرخ ارز، یعنی نرخ تبدیل پول دوکشور، درتجارت خارجی براساس مقایسه سطح عمومی قیمتها در دوکشور یا مقایسه قدرت خرید داخلی پولها تعیین می گردد، یعنی درصورتی که تجارت بین دوکشور آزاد باشد ودولتها در امور ارزی دخالت ننمایند، نرخ ارز درسطحی تعیین می گردد که قدرت خرید پولها درهنگام خرید یک سبد کالا و خدمات در کشور الف  با همان سبد کالا و خدمات در کشور ب مساوی باشد.

علل افزایش نرخ ارز درایران چیست؟
افزایش نرخ ارز، معلول عدم تعادلها، مشکلات ساختاری اقتصاد، تورم، کمبود مواد اولیه صنعتی، کاهش عرضه ارز (درنتیجه نقصان صادرات)، تحریم اقتصادی و همچنین تمایل به تبدیل دارائیهای نقدی از حالت ریالی به حالت دلاری است. اصولا" لازم به ذکر است که مشکلات ساختاری اقتصاد، مانند: افزایش هزینه های دولت، کسر بودجه، اجرای طرحهای عمرانی، انتشار اسکناس جدید بدون پشتوانه، بدهی دولت به بانک مرکزی و بالاخره اسقراض خارجی، همه وهمه منجر به تورم وترقی نرخ ارز ومآلاً کاهش ارزش پول ملی خواهد گردید. نقصان ارزش پول ملی دارای دوجنبه و دو اثر است:  یکی، اثر بر روی ارزش داخلی پول، یعنی تورم و گرانی مداوم قیمتها ودیگری اثر بر روی ارزش خارجی پول، یعنی ترقی نرخ ارز یا به عبارت دیگر کاهش برابری پول ملی در برابر پول خارجی.

تورم یا افزایش مستمر درسطح عمومی قیمتها
اگر علل وموجبات تورم شناخته شوند، می توان گفت همان علل و موجبات، باعث کاهش ارزش خارجی پول ملی نیز شده اند.
((تورم)) لغت شناخته شده است ، اما برای افراد غیر اهل فن، چندان هم روشن نیست. یکی از بهترین و ملموس ترین تعابیر تورم این است که هرگاه مقدار پول منتشر سده ای که برای انجام معاملات دراختیار مردم است به مقدار پولی که منطقاً افراد به آن نیاز دارند، فزونی یابد، مقدار پول درگردش افزایش می یابد، ولی تولید کالاها (و انجام خدمات) افزایش نمی یابدو بدین ترتیب تعادل بین پول وتولیدات به هم می خورد وهر واحد تولید، سهم بیشتری از پول درگردش را می طلبد، یعنی قیمتها افزایش می یابند. تعریف ساده تر دیگر ی تورم را فزونی تقاضا بر عرضه عنوان می کند. ولی به هرحال هروقت، جمیع وسایل پرداخت، اعم از پول نقد یا اعتبار بانکی ، بیشتر از احتیاجات اقتصادی کشور باشد، وبه موازات افزایش وسایل پرداخت (یعنی پول)، تولیدات ملی افزایش نیابد، تورم گریبانگیر جامعه می شود.

نتیجه اینکه: اگر تورم درکشورما بیش از تورم جهانی باشد، برای حفظ توان رقابتی وایجاد تعادل در مبادلات خارجی کشور، باید به تناسب اضافه نرخ تورم داخلی نسبت به تورم جهانی، از ارزش پول ملی کاسته شود، یعنی نرخ ارز افزایش یابد.
هزینه های سرمایه گذاری
دربسیاری از کشورها ی درحال توسعه، درآمد های دولت محدود وهزینه ها درحال فزونی است، به ویژه آنکه سرمایه گذاریهای سنگین وزیربنائی ازقبیل: ساختمان، راهها، پلها، اسکله ها، کارخانجات ذوب فلزات، کارخانجات ساخت ماشین آلات و  ... دربرنامه های دولت وجود داشته است انجام این برنامه ها نیازمند به وجوه منابع مالی است و این منابع درکشور درحال توسعه، معمولاً به حد کافی وجود ندارد. بنابراین یا باید دولت این منابع را از کشورهای خارجی قرض نماید، ویا اینکه از بانک مرکزی (که بعضاً تحت امر اوست) وام بگیردودرهردوحال مقادیر زیادی پول به جامعه تزریق شده ولی تولیدی (به فوریت) صورت نگرفته وبه ناچار تورم و افزایش قیمتها ایجاد می گردد.

کسر بودجه
کسر بودجه به معنی تفاوت درآمدها از هزینه های دولت است. یکی از علل اصلی کسر بودجه، کاهش درآمدهای داخلی، از قبیل: انواع مالیات و فرار مردم وشرکتها از پرداخت مالیات و عامل دیگر وجود یا افزایش هزینه های مربوط به برنامه های توسعه اقتصادی است و چون این گونه هزینه ها به کمک انتشار اسکناس یا به عبارت دیگر وام گرفتن دولت از بانک مرکزی تامین مالی می شود، تورم به وجود می آید.

نقدینگی
نقدینگی جامعه از تجمع پول و شبه پول به وجود می آید. حجم پول جامعه مرکب از اسکناسها و مسکوکات در دست افراد و موسسات وسپرده های دیداری ( حسابهای جاری است) و شبه پول مرکب از انواع سپرده های مدت دار وسپرده های پس انداز است.

گاهی اوقات، دولتها به منظور پرداختهای عاجل خود، متوسل به نظام بانکی شده و موجب می شوند تا مقادیری اسکناس جدید منتشر گردد. بدین ترتیب به حجم نقدینگی جامعه افزوده می گردد، به تعبیر دیگر افزایش بدهی دولت به نظام بانکی، باعث افزایش نقدینگی می شود. گاهی اوقات نیز بخش خصوصی به کمبود نقدینگی دچار می گردد که برای تامین مالی برنامه های خود به نظام بانکی بدهکار می شود و در این حالت نیز نقدینگی کل جامعه افزایش می یابد.

به هرحال افزایش نقدینگی درجامعه می تواند باعث افزایش تقاضا و بروز تورم گردد و با توجه به اینکه افزایش نقدینگی لزوماً با افزایش تولید ناخالص داخلی ملازمه ندارد، این عدم تعادل، از ارزش داخلی پول خواهد کاست.

پس اندازهای غیر پولی
دریک جامعه اقتصادی، درهرسال یا درهر دوره مالی، باید مقداری از ارزش تولیدات (یعنی درآمد) مصرف شده ومقداری نیز پس انداز گردد. این پس اندازها به صورت وام و اعتبار، مجدداً به سوی تولید برگردد وموجبات سرمایه گذاری جدید را فراهم آورد. پس اندازهائی، به صورت خرید فرش اضافی، خرید اتومبیل اضافی، خرید طلا و ارز وسایر انواع دارائی که ماهیت پولی قابل برگشت به تولید را ندارند، تورم زا هستند.

روحیه واحساس عدم امنیت
یکی از مهمترین علل تورم، روحیه بی اعتمادی، بی علاقگی، عدم حمیت ، بی ثباتی اقتصادی وبالاخره عدم همکاری با نظام اقتصادی است. درچنین شرایطی، افراد دچار نوعی حالت ولع، شده و با نگرانی از آینده به خرید های حریصانه، احتکار و تبدیل دارائیها ازحالت نقدی به صورت ارز وطلا می پردازند. درنظام آزاد، عوامل فوق نه فقط باعث کاهش ارزش داخلی پول، بلکه موجب کاهش ارزش خارجی آن نیز می گردند. بنابراین ضرورت دارد از هرعملی که موجب تورم می شود، احتراز گردد.

ذخیره ارزی
هر قدر ذخایر ارزی یک کشور بیشتر باشد ، نرخ ارز دربازار ارزی آن کشور ، پائین تر است و هر قدر ذخایر ارزی یک کشور، کاهش یابد، نرخ ارز، افزایش پیدا می کند. البته رابطه عددی دقیقی دراین مورد وجود ندارد، ولی معمولاً چنین ارتباطی دیده می شود.

فرار سرمایه ها
سرمایه به جائی می رود که سود آوری آن بیشتر باشد یا خطر کمتری آن را تهدید کند.

جمع بندی
با عنایت به علل اقتصادی، مانند: تورم، کسری تراز بازرگانی، هزینه های دولت وبالاخره عامل روانی، می توان نتیجه گرفت که برای مقابله با تهدید دائمی کاهش ارزش پول ملی، یعنی افزایش نرخ ارز، باید نوعی بسیج ملی درجهت افزایش تولیدات، صرفه جوئی در مصرف، تزریق پس اندازها به تولید (یعنی سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی)، جلوگیری از اسراف وتجمل گرائی، افزایش کیفیت تولیدات، کاهش ضایعات وپرداخت صادقانه مالیات به وجود می آید.

برگرفته از:
1- پول، ارز وبانداری- مجتبی زمانی فراهانی
2- نرخ ارز واصلاحات اقتصادی – سید محمد حسین عادلی
3- گزارش اقتصادی وترازنامه- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
4- خلاصه تحولات اقتصادی کشور- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
5- بورس اوراق بهادار وآثار آن بر اقتصاد وبازرگانی کشور- محمد بلوریان تهرانی
6- ماهنامه بررسیهای بازرگانی – موسسه مطالعات وپزوهشهای بازرگلنی
اسلام به ذات خود ندارد هیچ عيبی / هر عيب كه هست از مسلمانی ماست

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فواید طراحی وب سایت آموزشی چیست sitecode 0 859 Tue, ۱۱ Jul ۲۰۱۷ ۲۱:۵۴:۳۰ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۵۴vUTC
آخرین ارسال: sitecode
  پودر سنگ چیست ؟ uyo 0 698 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۳۶:۵۴ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۳۶vUTC
آخرین ارسال: uyo
  دیوار پیش ساخته چیست ؟ uyo 0 695 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۳۵:۵۰ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۳۵vUTC
آخرین ارسال: uyo
  آهک چیست و چه کاربردی دارد؟ uyo 0 744 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۲۸:۰۸ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۲۸vUTC
آخرین ارسال: uyo
  پودر سنگ چیست ؟ uyo 0 652 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۲۶:۵۵ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۲۶vUTC
آخرین ارسال: uyo
  درب ضد سرقت چیست؟ uyo 0 648 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۲۵:۴۹ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۲۵vUTC
آخرین ارسال: uyo
  سنگ مصنوعی چیست؟ uyo 0 689 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۲۱:۱۷ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۲۱vUTC
آخرین ارسال: uyo
  پودر سنگ چیست ؟ uyo 0 646 Mon, ۰۳ Jul ۲۰۱۷ ۱۷:۰۷:۴۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۰۷vUTC
آخرین ارسال: uyo
  آهک چیست و چه کاربردی دارد؟ uyo 0 758 Mon, ۰۳ Jul ۲۰۱۷ ۱۷:۰۶:۳۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۰۶vUTC
آخرین ارسال: uyo
  نقشه برداری چیست؟ نقشه برداری 0 642 Sun, ۲۸ May ۲۰۱۷ ۱۵:۲۱:۵۵ +۰۰۰۰UTCيك شنبهع۳۱۲۱vUTC
آخرین ارسال: نقشه برداری
  تحلیل لرزه ای چیست archco 0 809 Thu, ۳۰ Mar ۲۰۱۷ ۰۵:۵۹:۵۹ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۱۵۹vUTC
آخرین ارسال: archco
  ستون چیست archco 0 990 Thu, ۳۰ Mar ۲۰۱۷ ۰۵:۵۸:۴۵ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۱۵۸vUTC
آخرین ارسال: archco
  نظارت چیست archco 0 781 Thu, ۳۰ Mar ۲۰۱۷ ۰۵:۵۶:۲۰ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۱۵۶vUTC
آخرین ارسال: archco
  قیر کات بک چیست؟ nooshin-kh 0 977 Sat, ۲۴ Dec ۲۰۱۶ ۱۸:۳۷:۰۸ +۰۰۰۰UTCشنبهع۳۰۳۷vUTC
آخرین ارسال: nooshin-kh
  قیر تقلیل شده چیست؟ nooshin-kh 0 775 Tue, ۲۹ Nov ۲۰۱۶ ۱۶:۵۸:۴۶ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۰۵۸vUTC
آخرین ارسال: nooshin-kh

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS