درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
انواع لوله ها

امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

انواع لوله ها

Tue, ۰۶ May ۲۰۱۴ ۲۱:۱۴:۵۸ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۱۴vUTC,
#1
انواع لوله ها
شرکت پایپ تهران فروش لوله های:
لوله بتنی
لوله پلیکا
لوله پلی اتیلن
لوله pvc
لوله کاروگیت
لوله سبز
لوله پوش فیت
نیوجرسی
لوله پنج لایه


[تصویر: rc-pipe-21-jpg.584535]

لوله بتنی و قطعات این شرکت مطابق آئین نامه ASTM C76 و استاندارد ملی ایران به شماره 8906 تولید می شود.
کیفیت بالای محصولات این شرکت موجب رضایتمندی بسیاری از مشتریان و خریداران اعم از شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی، شهرداری ها ، قرارگاه خاتم الانبیا و شرکت های برق منطقه ای گردیده و توانسته محصولات خود را طبق نیاز مصرف کنندگان منطبق نماید
افزودنی های قابل استفاده در لوله بتنی این شرکت
1- افزاینده مقاومت بتن
2- آب بند کننده ها
3- متراکم کننده ها
4- مقاوم کننده های بتن در مقابل خوردگی ها

لوله بتنی فاضلابی مسلح

این لوله های بتنی از سایز 400 الی 2400 میلی متر به استفاده از روش ویبره پرس تولید می گردد که شامل دستگاه سیمپلکس با دو خط تولید، سه دستگاه مولتی پلکس با شش خط تولید و یک دستگاه jaeger با یک خط تولید می باشد که هرکدام توانایی تولید در سایزهای مختلف را دارند.
لوله های بتنی مسلح فاضلابی بر اساس استاندارد ویژگی های لوله های بتنی مسلح برای جمع آوری آب باران و فاضلاب بشماره 8906 و همچنین آئین نامه ASTM-C76 تولید می گردد.
براساس مقدار میلگرد بکار رفته در جدار لوله بتنی که بسته به قطر و نوع لوله بتنی می تواند در یک الی دو لایه در داخل جدار لوله بتنی نصب گردد، لوله های بتنی مسلح فاضلابی به پنج کلاس طبقه بندی می شوند که مشخصات هر کدام براساس سطح مقطع میلگرد بکار رفته در هر متر طول لوله بتنی تعیین گردیده است

جدول مشخصات لوله های بتنی مسلح و میلگردهای بکار رفته در متر طول در پنج کلاس
جدول مقاومت لوله بتنی مسلح مطابق استاندارد ASTM-C76 بر حسب کیلوگرم بر متر طول

دستگاه زوبلین میلگردهای مصرف شده در لوله بتنی توسط این دستگاه پیشرفت مجهز به سیستم P.L.C به نام زوبلین کهبا تکنیک جوش القایی ساخته می شود که از مزایای آن می توان سرعت و دقت مناسب تولید شبکه های اسپیرال و همچنین به عدم تخلخل در جوش و عدم سوختگی ناشی از برخورد نوک الکترود اشاده نمود

لوله بتنی پایپ جکینگ

پایپ جکینگ روشی برای نصب لوله‌های بتنی به منظور زه‌کشی آب‌های سطحی و یا شبکه فاضلاب شهری در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد پایپ‌جکینگ برای نصب لوله‌های زیرزمینی بدون ایجاد مزاحمت برای تأسیسات روزمینی و قطع ترافیک عبوری از سطح زمین است. این روش نخستین بار در دهه 1920 برای جک نمودن لوله‌ بتنی مورد استفاده قرار گرفت. این روش یک شیوه‌ی بسیار اقتصادی برای مسیرهای کوتاه خط لوله بتنی (در فاصله های حدود 150 متر بین ایستگاههای استقرار جک( و جهت عبور خط لوله بتنی از زیر تأسیسات شهری، راههای اصلی و راه‌آهن می‌باشد که در مقایسه با روش‌های حفاری ترانشه رو باز هم اقتصادی‌تر می‌باشد. امروزه بدلیل افزایش جمعیت و متمرکز بودن ساختمان‌ها و تأسیسات شهری و ترافیک موتوری ناشی از گسترش شهرها این روش به عنوان یک راه‌حل اقتصادی و مناسب جایگزین روش‌های قدیمی باب گردیده است
مشخصات لوله بتنی پایپ جکینگ این شرکت1- لوله بتنی از سایز 900 الی 2400 میلی متر به صورت کام و زبانه می باشند.

2- لوله های بتنی دارای واشر لاستیک، نئوپان انتهایی و رینگ فلزی می باشد.

3- لوله بتنی دارای دو شبکه فولادی است که دارای 24 عدد آرماتور طولی می باشد.
4- سیمان این لوله ها بتنی ضد سولفات تیپ 5 و عیار بتن 350 می باشد.
5- برای ممانعت از خوردگی و افزایش طول عمر به درخواست مشتری داخل لوله بتنی را به ورق پلی اتیلن پوشش دار می نمایند.
6- میلگره 7 ، 8 و 10 در این لوله بتنی مصرف می شوند که توسط ذوب آهن اصفهان تولید شده است.
7- لوله ها بتنی طبق استاندارد ASTM-C76 می باشد.
لوله بتنی پایپ جکینگ این شرکت از قطر 600 الی 2400 میلی متر با رینگ فلزی مخصوص، نئوپان انتهایی، واشر پلاستیکی مخصوص آب بندی و سوراخ های مخصوص تزریق بنتونیت تولید می گردد که در جدول زیر مشخصات آن قید گردیده است

جدول مشخصات لوله های بتنی پایپ جکینگ لوله رانی
مقاومت فشاری محوری لوله بتنی بسته به قطر، کلاس و محیط نصب متغیر می باشد

نیوجرسی

مانع نیوجرسی، نیز نامیده می شود به دیوار نیوجرسی معروف شده که وظیفه این قطعه بتنی تقسیم خطوط متعدد بر روی یک بزرگراه است. تا ارتفاع 1100 میلی متر تولید می شود. بسیاری از آنها با فولاد تعبیه شده بیرون زده از هر پایان ساخته شده است، اجازه می دهد آنها را به مواضع دائمی گنجانیده شده است که به یکدیگر مرتبط بخش بتن تازه ریخته بر روی سایت است.
استفاده گسترده این قطعه در ساخت و ساز جاده ها و حمل در پروژه های ساخت و ساز و موقت ، مسیریابی ترافیکی و خطوط بزرگراه ها می باشد.
هدف از طراحی نیوجرسی به طور خاص به حداقل رساندن خسارت در حوادث اتفاقی و کاهش احتمال عبور ماشین از خطوط در صورت برخورد می باشد.
ابعاد نیوجرسی متفاوت می باشد و گاهی طبق سفارش مشتری طراحی یا ساخته می شود.
این مانع برای اولین بار در سال 1968 برای تست در کانادا استفاده شد.
نیوجرسی به شدت تقویت شده طراحی شده است. این مانع به طور موثر وظیفه مهار و هدایت وسایل نقلیه بزرگتر، از جمله کامیون های نیمه تریلر و کانتینرها است. که وزارت راه ایران سایز 1100 میلی متر را استاندارد جاده ای معرفی کرده است.

[تصویر: concrete-jpg.584546]کاربرد
نوعي جدا كننده بتني مي باشد كه در ارتفاع مختفل از قبيل يك ، دو و سه متري ساخته مي شود كه در بزرگراه ها جهت جلوگيري از دور زدنها و خلاف رانندگان متخلف و ايجاد امنيت و جلوگيري از اتفاقات ناگوار و تصادفات و در بعضي موارد ورود و خروج و هدايت ترافيك و جلوگيري از نور چراغهاي روبرو ايجاد مي شود.
نیوجرسی در ایران اين قطعه اولين بار در سال 1375 توسط وزارت محترم راه و ترابري با توانمندي مهندسين مجرب شرکت تهيه و توليد گرديد که به منظور ايمن سازي سطح معابر و جدا سازي، استفاده در دوربرگردانها، کنار جاده های فرعی و نیز در رفوژ وسط خیابان های اصلی جهت ایجاد فضای سبز مورد استفاده قرار مي گيرد.
ا گذشت بيش از 170 سال ازپيدايش سيمان پرتلند بصورت امروزي ، اينك متخصصان بتن به دنبال دستيابي به راهكارهايي جهت كاربرداين ماده ارزشمند تحت شرايط ويژه و خاص هستند . آناليز اجزاءتشكيل دهنده يك قطعه پيش ساخته بتني توليدشده توسط گروه صنعتي ارس بخوبي نشان مي دهد بتن ، آرماتور فولادي ، اسپيسرها و شگل ها (قلاب هاي حامل)وموادافزودني اصلي ترين اجزاء درساخت يك قطعه پيش ساخته بتني بشمارمي آيند.كارشناسان ما علاوه برپايايي ودوام بتن ومصالح تشكيل دهنده آن برروي آرماتورمصرفي در لوله بتنی و قطعات بتني مسلح نيز كنجكاوانه و كارشناسانه به تجزيه و تحليل مي پردازن
نیوجرسی های این شرکت مطابق با محاسبات و نقشه های وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها در انواع مختلف ساخته می شوند.
نيوجرسي کلاس 1 با ابعاد طول 3000 میلی متر ، ارتفاع 1100 میلی متر، پاشنه 800 میلی متر وزن آرماتور مصرفی 30 کیلوگرم ، وزن قطعه 3000 کیلوگرم( مسلح ) مناسب جهت بزرگراه و جاده هاي برون شهريعیار بتن مصرفی 400 می باشد.
نيوجرسي کلاس 2 با ابعاد طول 3000 میلی متر ، ارتفاع 800 میلی متر، پاشنه 600 میلی متر وزن آرماتور مصرفی 18 کیلوگرم ، وزن قطعه 1300 کیلوگرم ( مسلح ) مناسب جهت مناطق کم ديد ، جاده هاي درون و برون شهري با اتصال نر و مادگي و همچنین جهت جاده هاي درون شهري و برون شهری و خیابان ها عیار بتن مصرفی 400 می باشد.
نيوجرسي بتنی کلاس 3 (نیم نیوجرسی)با ابعاد طول 2000 میلی متر ، ارتفاع 800 میلی متر، پاشنه 450 میلی متر
وزن آرماتور مصرفی 12 کیلوگرم ، وزن قطعه 900 کیلوگرم ( مسلح ) از اين قطعه به منظور در جاده های فرعی ، دور برگردانها و وسط خيابان هاي اصلي جهت فضاي سبز استفاده می شود.عیار بتن مصرفی 400 می باشد.
نيوجرسي کوچک شهري بتنیاز اين قطعه بيشتر به برای جداسازي معابر و سطح خيابان داخل شهر استفاده مي گردد. ابعاد قطعه 19×35×50 (سانتي متر) امکان عبور دادن لوله از داخل قطعات ، امکان نصب شبرنگ روي بدنه قطع

لوله پلی اتیلن فاضلابی


[تصویر: lulufazelabipolietilin.jpg]

دفع کردن فاضلاب از محيط زيست انسانی همیشه يکي از با اهمیت ترین موضوع های تمام جوامع بوده است. به دليل استعداد بیشمار اين مواد در ايجاد بيماريهاي مختلف، انسان مجبور است تا فاضلاب ايجاد شده توسط خود را به محيطي بيرون از منطقه زندگي خود منتقل کرده و با جمع کردن آن به تصفيه و دفع آن بپردازد. امروزه سيستمهاي انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله، منهولها، راکتورهاي تصفيه و اجزاي ريز و درشت ديگري است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آنها جاري شده و به مکان مشخصي منتقل مي شود.
به دليل وجود باکتريهاي بي هوازي در فاضلاب و فعاليت آنها، ترکيبات خورنده و بدبويي نظير گاز هيدروسولفور تشکيل مي شود که وجود آنها لزوم يک طراحي دقيق مهندسي براي خطوط انتقال فاضلاب را موجب مي شود.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن فاضلابی


1-
سبکي لوله های پلی اتیلن
٢ـ انعطاف پذيري لوله پلی اتیلن
٣ـ مقاومت خارجي لوله های پلی اتیلن در مقابل بارهاي وارده
٤ـ سرعت اجرا لوله پلی اتیلن
٥ـ نصب راحت لوله های پلی اتیلن
٦ـ ضريب زبري پايين لوله پلی اتیلن
٧ـ مقاومت در مقابل مواد شيميايي
٨ـ طول عمر بالا لوله های پلی اتیلن
٩ـ تنوع اتصالات لوله پلی اتیلن
10ـ غير سمي بودن لوله های پلی اتیلن

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت لوله های پلی اتیلن در گروه های HDPEوLDPEودسته های PE100تاPE80 تقسیم میشوند.
این مواد به دلیل ساختار شیمیایی ومولکولی ویژه ای که دارند در برابر اسیدها ، بازها ونمکها تا حد مطلوبی مقاومت دارند و فرایند های الکتروشیمیایی که در فلزات منجر به خوردگی میشوند،به روی آنها بی اثر است.تنها در مجاورت با مواد شیمیایی بسیارقوی و زمان طولانی و دمای بالا این مواد تحت تاثیر وتخریب قرار میگیرند.

فرایند تولید لوله پلی اتیلن

تولید لوله های پلی اتیلن در این شرکت توسط سیستم اکستروژن و طی مراحل زیر انجام میگیرد.

1-آماده سازی مواد اولیه

2-اکستروژن
3-دای((DIE که ارتباط دهنده بین قالب و اکسترودر میباشد.
4-رفتن در قالب

5-فرایندتولید
6-کالیبراتوروتانک خلا

آزمون فشار در لوله های پلی اتیلن نصب شده

پس از نصب لوله های پلی اتیلن و برای اطمینان از صحت کارکرد خط لوله پلی اتیلن و عدم نشتی درآن باید آزمون فشار راطبق روش زیر انجام داد.

1-ابتدا تمامی خطوط لوله پلی اتیلن را از نظرسلامت ظاهری و استحکام اتصالات و خطوط لوله پلی اتیلن بررسی نموده و دو طرف لوله پلی اتیلن را به وسیله درپوش مسدود نماید.
2-یک شیر هواگیری در بالاترین سطح خط لوله پلی اتیلن و یک فشار سنج وشیر ورودی آب در پایین ترین سطح خط لوله پلی اتیلن ویک فشار سنج وشیر ورودی اب در پایین ترین سطح خط لوله پلی اتیلن نصب نمایید.

3-لوله پلی اتیلن را از آب پر نمایید وتوسط شیر هوا گیری هوای موجود در خط لوله پلی اتیلن را تخلیه نمایید.
4-بادستگاه تزریق فشار ،فشار داخل را تا 2/1 فشار اسمی بالا ببرید وسپس کل خط لوله پلی اتیلن را از نظر نشتی اتصالات بررسی نمایید.
5-در صورت نشتی در خط لوله پلی اتیلن ،نقاط مورد نظر را اصلاح و مراحل فوق را مجددا تکرار نمایید.
6-در صورت عدم نشتی ، فشار لوله پلی اتیلن را تا 5/1 برابر فشار اسمی بالا میبریم و مدت 1 ساعت آن را ثابت نگه میداریم.
7-چنانچه در این مدت ، شکستگی ، نشتی ویا هرگونه نقصی در سیستم بوجود نیاید،نتیجه کثبت است.
8-توجه کنید حداکثر طول لوله پلی اتیلن در این آزمون 500متر است و فشار سنج باید در پایینترین سطح خط لوله پلی اتیلن قرارگیرد تا حداکثر فشار در این آزمون از مقدار ذکر شده بالاتر نرود.

لوله پلیکا

تولید و فروش لوله های پلیکا تولیدی در فشار ۴ الی ۱۶ بار و از قطر ۲۰ الی 400 میلیمتر در شاخه های شش متری تولید میگردد.
نمایندگی فروش محصولات تولیدی کارخانجات سمنان, گلپایگان, پلی گستر
تهیه ملزومات پروژه ها شامل زانو, سه راهی, درپوش, دریچه بازدید, کوپلینگ, منهول, شیرهای یکطرفه, استاپر, تبدیلهای هم مرکز و غیر هم مرکز، چهارراه برای شبکه های فاضلاب خانگی و شهری

[تصویر: polika-mokhaberati-jpg.584549]

درباره لوله پلیکا
پی وی سی پس از پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین مواد پلاستیک است. مدت زیادی است که این مواد به عنوان ماده ای رشد یافته مورد توجه قرار گرفته است و با تمامی صحبت هایی که در مورد آن مطرح بوده و هست، و به رغم وجود محدودیت های گوناگون در استفاده از آن، آینده ای همراه با رشد اقتصادی برای این ماده تصور می شود.
در زمان حاضر این ماده پر مصرف در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران تولید می شود٬ و نو آوری های بسیار در جهت بهینه سازی شکل دهی و اقتصاد تولید این ماده انجام پذیرفته٬ و می پذیرد.
در میان گونه های مهم شاخص مواد پلاستیک٬ گونه ای که به شکل های گوناگون و ویژگی های متنوع تولید می شود٬ بی تردید«پی.وی.سی» است. تقریبا 90% پی.وی.سی تولید شده در جهان توسط یکی از سه فرآیند اکستروژن٬ کلندرکاری و قالب گیری تزریقی به محصول نهایی تبدیل می گردد. بیشترین مقدار پی.وی.سی اکسترود شده٬ در ساخت انواع لوله های آب تحت فشار٬ لوله های مجاری آب و فاضلاب به کار می رود.
لوله پلیکا با داشتن بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروز فراهم می نمایند. موارد مصرف افزودنی های تولیدی در این زمینه به شرح زیر می باشد .
فروش لوله پلیکا آبرسانی، لوله فاضلاب فشرده، لوله های با هسته فوم، لوله های خرطومی زه کشی، داکت های کابل و غیره.
به کارگیری افزودنی های پی وی سی در پروسه تولید لوله پلیکا و اتصالات رفتار و خواص ویژه ای ایجاد نموده و سبب ارتقاء خواص مکانیکی و طول عمر بیشتر محصول میگردد . این افزودنی ها با در نظر گرفتن نیازهای تک تک مشتریان ، تامین و تولید شده و همواره تاکید و تمرکز خاص بر مشتری محوری و تولید محصولی با کیفیت و یکنواخت وجود دارد محصولات تولیدی در ایران به صورت پودر ، گرانول ، قرص ، مایع و … به صورت One Pack عرضه می گردد.
موارد مصرف لوله پلیکا
فاضلابهای خانگی
شهری و صنعتی
شبکه های آبرسانی تحت فشار
شبکه های برق

مخابرات
موارد کاربرد محصولات پایپ تهران در ضمینه لوله پلیکا• سیستم آبیاری تحت فشار (مزرعه)
• سیستم آبرسانی شهری
• سیستم فاضلاب شهری
• سیستم فاضلاب ساختمان
• سیستم آبرسای از چاههای آب
• سیستم آبرسانی ساختمان
• انتقال کابلهای برق و مخابراتی
• سیستم هواکس ساختمان
• سیستم تخلیه آب باران
ویژگی های لوله پلیکا1. فاقد زنگاب، پوسیدگی و رسوب، عدم تغییر رنگ، طعم و بوی آب
2. سهولت در نصب و اجرا بدون نیاز به تجهیزات خاص مربوط به جوش لوله پلی اتیلن و لوله سبز
3. مقاوم در مقابل اسیدها و بازهای موجود در فاضلابها
4. انتقال حرارت ناچیز در مقایسه با فلزات
5. مناسب جهت مناطق زلزله خیز، نشست پذیر و مرطوب
6. عدم تخریبگر بودنن انبساط طولی
7. بالا بودن ضریب جریان لوله های پلیکا در مقایسه با دیگر لوله ها و ثابت ماندن آن با گذشت زمان
8. داشتن کمترین ضریب انبساط طولی نسبت به دیگر پلیمرها
قابل ذکر است که حلقه های آببندی (اورینگها) مورد استفاده در لوله پوش فیت و اتصالات آن ساخت کشورهای آلمان، ایتالیا و سوئد بوده و با بهره گیری از فن آوری بسیار پیشرفته و فرمولاسیون خاص تولید میشوند. این واشرها در برابر کلیه ترکیبات شیمیایی موجود در فاضلاب مقاوم بوده و به راحتی PH های بسیار بالا و پائین را تحمل مینمایند و در نتیجه دارای عمر دائمی هستند
استانداردها و ویژگیهامحصولات تامین شونده از شرکت پایپ تهران طبق استاندارد ISO و EN بشرح زیر طبقه بندی میشوند:
لوله های پلیکا فاضلابی جهت استفاده در داخل ساختمان زیر و روی کار طبق استاندارد EN1329 و یا استاندارد ملی ISIRI9119 ایران
لوله پلیکا و اتصالات آن فاضلابی پوش فیت جهت استفاده در محدوده یا خارج ساختمان و جمع آوری آبهای سطحی (زیر خاک) طبق استاندارد EN1401 و یا استاندارد ملی ISIRI9118 ایران
لوله پلیکا و اتصلات آن انتقال آب تحت فشار طبق استاندارد EN1452 و یا استاندارد ملی ISIRI9117 ایران
لوله ها پلیکا انتقال آب باران جهت نصب روی کار طبق استاندارد EN12200 و یا استاندارد ملی ISIRI ایران
لوله های پلیکا انتقال کابلهای مخابراتی و برق جهت نصب زیر خاک طبق DIN16873 یا استاندارد ISIRI ایران
لوله تامین شونده از طرف این شرکت در رده های مختلف فشار کاری PN6 تا PN25 (بار) به صورت چسبی و پوش فیت (PUSH FIT) تامین میشود.
لوله پلیکا فاضلابی چسبی این لوله پلیکا جهت استفاده در داخل ساختمان زیر و روی کار طبق استاندارد EN1329 یا استاندارد استاندارد ملی ISIRI9119 ایران تولید می شود
لوله پلیکا آبرسانی چسبی
این لوله پی وی سی جهت مصارف آبرسانی تحت فشار به رنگ طوسی سیر بر اساس استاندارد EN1452 یا استاندارد ISIRI9117 ایران تولید می شود
لوله پلیکا آبرسانی اورینگی PUSH FIT
• اتصال مطمئن و موثر لوله های پلیکا در جهت آب بندی هر چه بهتر
• سادگی و راحتی اتصال و در نتیجه کاهش زمان نصب و افزایش سرعت عمل
• بی نیاز به چسب و جوش عدم شکستگی ناشی از انقباض و انبساط طولی
• عدم شکستگی حاصل از نشست ساختمان در اثر زلزله و نشست خاک

لوله پلیکا مخابراتی این لوله پلیکا فقط در قطر 110 میلی متر و با وزن 15 کیلوگرم در هر شاخه تولید می شود

اتصالات پلیکا


[تصویر: polika-etesalat.jpg]

آب اشامیدنی سالم، سیستم آبیاری نوین، خطوط انتقال فاضلاب، خطوط انتقال گاز، مصارف صنعتی، مصارف مخابراتی و غیره..

رنگ ها : آبرسانی : پلی اتیلن مشکی یا با نوار آبی ،گاز رسانی : پلی اتیلن مشکی با نوار زرد، فاضلابی : پلی اتیلن مشکی

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت شرکت پایپ تهران جهت مصارف مختلف از قبیل فاضلاب شامل زهکش، فاضلاب‌های صنعتی و خانگی می‌باشد . البته از این نوع لوله کاروگیت و اتصالات آن می‌توان در اجرای پروژه های فاضلاب شهری نیز استفاده می شود.
لوله کاروگیت و اتصالات پلی‌اتیلن شرکت پایپ تهران برای پروژه‌های فاضلاب شهری و صنعتی می‌تواند با توجه به ویژگی های بسیار لوله پلی‌اتیلن و اتصالات ، هزینه های کلی این پروژه ها را کاهش می دهد.

[تصویر: karogate_fazelabi-jpg.584561]

کاربرد لوله های کاروگیت
1- شبکه های فاضلاب و شهرها و مناطق صنعتی
2- شبکه های آبیاری و زهکشی
3- شبکه های جمع آوری آبهای سطحی در شهرها و مناطق صنعتی
4- لوله های آبگیر دریا
5- کانال تاسیسات کارخانجات و ساختمانها
6- دودکشهای پلی اتیلنی
7- شوت زباله در مجتمع های مسکونی
8- شوت بتن و شوت تخلیه نخاله ساختمانی
9- سیفون انتقال آب زیر جاده ها و رودخانه ها و مسیل ها
بیشتر انتقال فاضلاب شهری توسط لوله هایی که دفن می شود انجام می گیرد. لوله پلی اتیلن دوجداره بدلیل فرم طراحی آنها دارای مقاومت مناسب جهت اعمال بارهای وارده در زیر زمین با حداقل شیب و کمترین وزن ممکن که سبب کاهش قیمت لوله پلی اتیلن و نهایتاً هزینه کمتر، انتقال سیال را بعهده دارند.
پلی اتیلن دارای خواص لازمه و طول عمر بالا و تامین خواسته های بشر در انتقال فاضلاب که کمترین خوردگی توسط گازها و اسیدهای فاضلابی را شامل میگردد را دارد.
تنوع تولید این لوله کاروگیت با اتصالات مربوطه، بخش عمده ای از انتقال فاضلاب را در کشور بعهده دارد.
عموماً لوله های کاروگیت با اندازه قطر داخلی شناخته میشوند.

با توجه به خواص منحصر به فرد پلی اتیلن نسبت به بتن و فولاد برای استفاده در لوله کشی شبکه فاضلاب های شهری و صنعتی، از مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت شرکت پایپ تهران نسبت به لوله های چدنی، فولادی و لوله بتنی مشابه می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1- اقتصادی بودن
2- سبک بودن و نصب آسان
3- عمر طولانی بیش از 50 سال
4- مقاوم در مقابل اسیدها و بازها و گازهای ناشی از فاضلاب
5- عدم خوردگی توسط خاک و آب زیرزمینی و دیگر عوامل شیمیایی
6- امکان استفاده از انواع اتصالات
7- ضریب زبری پائین
8- سایش کمتر
9- انعطاف پذیری عالی و تحمل بارهای ناشی از زلزله
10-تعمیرات آسان تر و کم هزینه تر به نسبت لوله های فولادی و لوله بتنیلازم به ذکر است که زبری سطح داخلی لوله کاروگیت پلی اتیلن شرکت پایپ تهران باعث افزایش دبی خروجی این لوله‌ کاروگیت و کاهش افت فشار می‌شود که این خاصیت برای لوله پلی‌اتیلن در انتقال فاضلاب زیاد مد نظر نیست، چون در فاضلاب هیچ‌گونه فشاری نداریم، بلکه این خاصیت باعث می‌شود در مسیر‌های فاضلاب جرم و ذرات به دیواره‌ی لوله کاروگیت نچسبد و نیاز به نظافت سطوح داخلی و یا خوردگی نباشد که خود در دیواره‌ی این لوله‌های کاروگیت عامل بازدارنده‌ای برای عدم تخریب است

در طراحی لوله کاروگیت عوامل زیر نقش اصلی را خواهند داشت:
• بار مرده روی لوله کاروگیت و عمق نصب
• بار زنده و ضربه
• سطح آب زیر زمینی
• ممان اینرسی و دیگر ابعاد هندسی پروفیل لوله کاروگیت
• دانه بندی و نوع و درصد کوبیدگی خاک اطراف و روی تاج لوله کاروگیت
• با توجه به استاندارهای مختلف و با داشتن اطلاعات فوق محاسبات انجام می شود و مقاومت حلقوی لوله های کاروگیت محاسبه و تعیین می گردد.
• قطر لوله کاروگیت را نیز بر اساس میزان جریان طراحی، شیب و ضریب زبری لوله معین می نمایند.
• نصب لوله های پلی اتیلن باید متناسب با خواص آن (قابلیت انعطاف و ...) صورت گیرد.

برای طراحی و سفارش نکات زیر باید در مرحله اول روشن باشد تا در اجرا مشکلی بوجود نیاید
1- طول بهینه لوله کاروگیت با توجه به شرایط نصب، لازم به ذکر است طول لوله کاروگیت متناسب با درخواست مشتری قابل تولید است (در هر متراژ) و فقط بعلت محدودیت حمل حداکثر 12 متر تولید می شود.
2- نوع اتصال انتخاب شود و براساس آن تعیین شود که بخشی از کار در کارخانه انجام شود یا تمام عملیات اتصال در محل اجرا انجام شود.
3- نحوه حمل و نگهداری لوله های کاروگیت با توجه به وضعیت محل اجرا مشخص و برنامه ریزی شود.
4- امکانات مورد نیاز و تعداد آنها جهت نصب لوله کاروگیت متناسب با قطر و طول لوله ها کاروگیت تعیین گردد.
5- در صورت صدمه دیدن لوله کاروگیت در زمان نصب، نحوه اصلاح آنها پیش بینی گردد.
6- نوع اکسترودر مورد نیاز جهت اتصال لوله کاروگیت و تعداد نیروی انسانی جهت جوشکاری مشخص شود.
7- نحوه بستر سازی زیر لوله ها کاروگیت و نحوه کوبیدن اطراف لوله کاروگیت مشخص گردد.
دستورالعمل حمل و نگهداری لوله کاروگیت پلی اتیلن شیوه بارگیری، حمل و تخلیه:
1- لوله کاروگیت بایستی توسط جرژقیل یا لیفتراک یا تسمه برزنتی بارگیری و به صورت مخروطی در کامیون یا تریلی چیده شوند.
2- تخلیه لوله های کاروگیت نیز میبایست با احتیاط کامل و توسط تسمه برزنتی صورت پذیرد.
3- کف وسیله نقلیه می بایست کاملا مسطح و فاقد هر گونه قسمت تیز و برنده باشد.
4- در هنگام جابجایی به دو سر لوله کاروگیت ضربه وارد نشود.

5- لوله های کاروگیت بایستی به خوبی بسته شوند. اگر از وسایلی مانند زنجیر یا طناب برای بستن لوله ها کاروگیت استفاده گردد. باید از تماس مستقیم این وسایل با لوله کاروگیت جلوگیری شود.
6- از آلوده شدن لوله کاروگیت توسط موادی مانند روغن دیزل جلوگیری کنید.

مزایای استفاده از لوله های کاروگیت پلی اتیلن نسبت به لوله های بتنی

1- سبکی وزن این نوع لوله کاروگیت موجب می گردد که نصب و حمل آنها به سهولت انجام پذیرد و این مهم در شرایطی که موقعیت محل اجرا یا شرایط فصلی سرعت عمل لوله گذاری را ایجاب می نماید ، از اهمیت بسزایی برخوردار است .
2- لوله کاروگیت در جوشکاری نتایج مطلوبی از خود نشان می دهند که نشت از محل اتصالات را به صفر میرساند این مسئله از دو حیث حائز اهمیت است ، در نقاطی که سطح تراز آب زیرزمینی بالاتر از سطح لوله کاروگیت می باشد ترواش آبهای زیرزمینی به شبکه جمع آوری فاضلاب صورت نمی پذیرد که این امر موجب جلوگیری از اخلال در بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ،سرویس دهی شبکه و ظرفیت شبکه میگردد. در نقاطی که سطح تراز آب زیرزمینی پایین تر از سطح لوله کاروگیت می باشد نشت فاضلاب به آبهای زیرزمینی ،شالوده منازل ،تاسیسات زیرزمینی مجاور و ... صورت نمی پذیرد در جدول زیر نشت های مجاز در مقایسه با نشت صفر لوله های کاروگیت پلی اتیلن ارائه شده است .
3- عمر مفید این لوله کاروگیت با توجه به مقاومت بالای آنها در برابر فاضلاب بسیار بالاتر از لوله بتنی ، لوله سیمانی و لوله فولادی است .
4- انعطاف پذیری .
5- مقاومت مطلوب در برابر بارهای خارجی با رعایت بسترسازی مناسب و متناسب با مقاومت حلقوی لوله کاروگیت و بارهای وارده .
6- با توجه به سبکی و سهولت نصب در این لوله کاروگیت می توان عرض ترانشه را به حداقل رساند که این امر از دو جنبه حائز اهمیت است ، اول اینکه رفتار تقابلی خاک و لوله کاروگیت را مطلوب تر ساخته هزینه های اجرایی مرمت نوار حفاری و مشکلات حمل وعودت خاکهای حفاری شده را کاهش می دهد .
7- عمر انبارداری بسیار بالا ، در شرایطی که پوشش های مناسب جهت عدم تابش مستقیم آفتاب و امکان جریان هوا در دپوی این لوله کاروگیت ایجاد نمائیم ،قابل دسترسی است و از طرفی دیگر با توجه به امکان انبار داری تلسکوپی سایزهای مختلف داخل هم و امکان انبار کردن لوله ها روی هم در این نوع لوله های کاروگیت وجود دارد سطح مورد لزوم برای انبار لوله کاروگیت را کاهش می دهد .
8- روشهای متنوعی جهت اتصال این لوله های کاروگیت اعم از انواع جوشکاری و اتصالات مکانیکی می توان استفاده نمود که بسته به شرایط ،سرعت عمل مورد نیاز عملیات اجرایی ،استعدادها و امکانات محلی قابل انتخاب هستند
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عایق کاری لوله با عایق پتویی paramisrockwool 0 1,361 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۵۵:۳۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۵۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری لوله با عایق لوله ای پشم سنگ paramisrockwool 0 1,233 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۱:۱۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه روش های مختلف عایق کاری لوله paramisrockwool 0 1,284 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۲۵:۴۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  آیا پوشش لوله ها مانع از اتلاف حرارت می شود؟؟ paramisrockwool 0 846 Sun, ۰۳ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۱۸:۵۵ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۰۱۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق صوتی - انواع و مکانیسم جذب paramisrockwool 0 540 Sun, ۱۳ Aug ۲۰۱۷ ۰۴:۱۵:۳۰ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۱۱۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  فرم انواع لباس کار برق دارای خصوصیاتی به شرح زیر است لباس ایمنی کار 0 519 Sun, ۱۶ Jul ۲۰۱۷ ۱۶:۵۳:۲۶ +۰۰۰۰UTCيك شنبهع۳۱۵۳vUTC
آخرین ارسال: لباس ایمنی کار
  اطلاعات کامل درمورد هتل‌ ها و انواع آنها uyo 0 527 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۳۲:۲۸ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۳۲vUTC
آخرین ارسال: uyo
  انواع سیمان و موارد مصرف آن uyo 0 514 Tue, ۰۴ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۲۹:۱۷ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۲۹vUTC
آخرین ارسال: uyo
  انواع سیمان و موارد مصرف آن uyo 0 587 Mon, ۰۳ Jul ۲۰۱۷ ۱۷:۰۴:۵۷ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۰۴vUTC
آخرین ارسال: uyo
  جنس انواع دستکش ایمنی لباس ایمنی کار 0 509 Tue, ۱۳ Jun ۲۰۱۷ ۲۲:۱۵:۵۱ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۱۵vUTC
آخرین ارسال: لباس ایمنی کار
  عدد بایوت و اتلاف حرارت از لوله paramisrockwool 0 478 Mon, ۲۲ May ۲۰۱۷ ۰۵:۵۲:۱۷ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۱۵۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عوامل تاثیر گذار بر عایق کاری لوله paramisrockwool 0 546 Thu, ۳۰ Mar ۲۰۱۷ ۱۹:۴۰:۴۷ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهع۳۱۴۰vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری لوله های آب گرم paramisrockwool 0 600 Sat, ۱۸ Feb ۲۰۱۷ ۰۵:۴۸:۱۳ +۰۰۰۰UTCشنبهص۲۹۴۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری لوله paramisrockwool 0 525 Thu, ۱۵ Dec ۲۰۱۶ ۰۳:۵۰:۲۳ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۵۰vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  شعاع بحرانی عایق لوله paramisrockwool 0 883 Fri, ۲۸ Oct ۲۰۱۶ ۲۲:۴۷:۴۵ +۰۰۰۰UTCجمعهع۳۰۴۷vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS