درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
مهندسی سازه

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مهندسی سازه

Sat, ۱۱ Mar ۲۰۱۷ ۰۴:۴۹:۳۰ +۰۰۰۰UTCشنبهص۴۹vUTC, (آخرین ویرایش در این ارسال: Mon, ۲۴ Apr ۲۰۱۷ ۱۶:۵۴:۴۸ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۵۴vUTC، توسط archco.)
#1
مهندسی سازه
مهندسی سازه
به طورکلی مهندسی سازه در ارتباط با طراحی و آنالیز سازه های مختلف مانند ساختمان های بلند و کوتاهِ پیچیده، پل های بزرگ، تونل ها، تأسیسات نفتی، سازه های آبی و سدها، سازه های صنعتی و نظایر آن ها می باشد و محور اصلی مباحث تشکیل دهندۀ آن، محاسبه تنش ها و نیروهای فعال در سازه هاست.
مهندسی سازه دارای حوزه وسیعی است و لذا موضوعات متنوعی را دربرمی گیرد. رشته کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش سازه در ارتباط با تحلیل و طراحی انواع سازه ها می باشد و لذا ازجمله رشته هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است. به عبارتی هر چیزی که به آبادانی یک کشور بازمی گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل های مخابراتی، ساختمان های مقاوم و... به نوعی به حوزه سازه ها مربوط می شود، ازاین رو سازه از مهم ترین و کاربردی ترین گرایش های مهندسی عمران محسوب می شود که اکثر زمینه های کاری عمرانی را پوشش می دهد.

تاریخچه مهندسی سازه
تاریخچه مهندسی سازه با آغاز یکجانشینی بشر آغاز شد. اولین تاریخچه مدون مهندسی سازه با ساخت اهرام پله ای در مصر توسط آمون هوتپ که اولین مهندسی که با نام شناخته می شود بازمی گردد. در این دوره سازه های عظیمی چون اهرام در مصر، زیگورات چغازنبیل و پارسه (تخت جمشید) در ایران نام برد.
ساختار
اگر مهندسی سازه را متشکل از دو بخش تحلیل و طراحی بدانیم، سرسلسله روابط تحلیلی تئوری الاستیسیته و مرجع بخش طراحی استانداردها و قضاوت های مهندسی است. در تئوری الاستیسیته از جبر تانسورها استفاده می شود و با استفاده از قانون هوک، دستگاه معادلات دیفرانسیل جزئی تعادل و سازگاری تشکیل می شوند. مشهورترین روش حل عددی این دستگاه معادلات، روشی است به نام اجزا محدود.
یک مهندس سازه باید در هنگام طرح یک سازه به دو مسئله توجه کند: مسئله ی اول بررسی مقاومت سازه در برابر بارهای وارد برسازه که شامل بارهای زنده، بار باد، برف، انسان، اشیا و بار مرده و بار زمین لرزه و... است که با طراحی سیستم باربر و محاسبه و کنترل مقاومت کافی اعضای سازه در برابر این بارها است. مسئله ی دوم بررسی کارایی سازه است یعنی سازه باید فاقد مواردی مانند لرزش و تغییر شکل های خارج ازاندازه مجاز آیین نامه باشد؛ زیرا این موارد در کاربری سازه مشکل زا هستند و باعث مشکلی مانند ترس در کاربران سازه و یا مواردی مانند ترک خوردن دیوارها و نازک کاری ها می شوند

زمينه هاي كاري اين رشته شامل سه موضوع زير است:

الف- طراحي و مشاوره: اين زمینه، شامل طرح يا مشورت در طراحي يك پروژه است. همان طور كه به نظر می رسد، اين نوع زمینه کاری به تجربه زياد و مفيد و همچنين به تخصص كافي نياز دارد و معمولاً اين وظيفه بر عهده متخصصين مجرب است. كسي كه چنين وظيفه اي به عهده مي*گيرد، عمدتاً باکارهای دفتري و كار با نقشه هاي مختلف سروكار خواهد داشت.

ب- پيمانكاري و اجرا: اين وظيفه به سختی وظيفه مشاوره نيست و آن تخصص لازم را ندارد. يك مجري، طرح و نقشه ی در نظر گرفته شده براي يك پروژه را دريافت مي كند و فقط وظيفه اش اين خواهد بود كه طرح را به خوبی اجرا كند. البته اكثر مشكلات سازنده اي در همين بخش است، چراکه ممكن است نقشه هاي بسيار خوبي طراحي شود و سازه ها ازنظر طراحي بدون عيب و نقص باشند، اما كار در اجرا به درستی انجام نگيرد. به همين جهت سازه هاي ساخته شده معمولاً بی عیب و نقص است.

ج- نظارت: مهندس ناظر وظيفه دارد از طرف کارفرما، نظارت بر حسن انجام كارها را بر عهده بگيرد و همچنين وظيفه هماهنگي بين كار ها و افراد مختلف را به انجام برساند.

با توجه به جامعیت گرایش سازه، به طور کامل تر می توان گفت که فارغ التحصیلان این دوره زمینه فنی کافی برای احراز مشاغل زیر رادارند:
- همکاری با وزارتخانه ها و سازمان های مسئول اجرای طرح های عمرانی و صنعتی جهت برنامه ریزی، طراحی و نظارت بر طرح ها مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت صنایع، سازمان نظام مهندسی ساختمان و واحدهای عمرانی شهرداری ها.
- همکاری با مهندسین مشاور سازه، معمار، راه و راه آهن و آب جهت مشارکت در طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های موضوع فعالیت این مؤسسات.
- همکاری با مهندسین مشاور صنعتی جهت مشارکت در طراحی و نظارت بر اجرای ساختمان های صنعتی، کارخانه ها، سیلوها و برج ها.
- همکاری با مؤسسات صنعتی که به نحوی با مهندسی سازه سروکار دارند، جهت مشارکت در طراحی فرآورده ها مانند صنایع دفاعی، کشتی سازی و هواپیماسازی.
مهندسی عمران طیف بسیار وسیعی از کارها را در برمی گیرد؛ یعنی اگر بخواهیم ساختمان، پل، برج، تونل، راه، سیلو و یا شبکه های فاضلاب بسازیم در آغاز به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن یک اصل در مهندسی عمران است.

توانایی های موردنیاز و قابل توصیه 

یک مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با جمله سایرین باشد. چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است؛ یعنی متخصص عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه کارگران، تکنسین ها و مهندسان رشته های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت کارش باشد

با توجه به کمیت و کیفیت درس هایی که در این رشته ارائه می گردد، داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد. همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه وتحلیل، قدرت تجسم و دقت کافی در بسیاری از مسائل را داشته باشد

رشته مهندسی عمران دارای دو بعد اجرایی و نظری و آزمایشگاهی است. در این میان عده ای از مهندسین جذب کارهای اجرایی می شوند که در این صورت باید آمادگی کار در کارگاه*های داخل و خارج شهر را داشته باشند یعنی برای برنامه ریزی و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند وعده ای نیز جذب بعد نظری و آزمایشگاهی مهندسی می شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. کارهایی که به ریاضیات قوی و صبر و حوصله بسیار نیاز دارد

شایان ذکر است که بسیاری از کارها و طرح های عمرانی در خارج از محیط های شهری بوده و فعالیت نسبتاً زیادی را می طلبد لذا داوطلب این رشته باید علاقه مند به کارهای عمرانی بوده و توانایی کار در محیط های پرجمعیت را داشته باشد.

مدل سازی اطلاعات ساختمان و تحلیل سازه
ابزار مدل سازی اطلاعات ساختمان با داشتن خصوصیات دقیق از مصالح و خصوصیات هریک از آن ها و ابزارهای تحلیل در موارد گوناگونی از قبیل انرژی تحلیل مقاومت و پایداری و ... امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

منابع
1- ستوده بیدختی، امیرحسین، 1393، مقدمه ای بر کاربرد مدل سازی اطلاعات ساختمان در مدیریت پروژه های ساخت، اولین کنفرانس ملی شهرسازی، مدیریت شهری و توسعه پایدار، تهران، مؤسسه ایرانیان، انجمن معماری ایران،نویسنده : گروه تحریریه مهندسین مشاور آرشکو
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ارماتور در نقشه های سازه ای نقشه برداری 0 680 Wed, ۰۲ Aug ۲۰۱۷ ۱۷:۴۳:۰۵ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهع۳۱۴۳vUTC
آخرین ارسال: نقشه برداری
  ترجمه مقاله مهندسی نفت ترجمه مقاله 0 687 Wed, ۰۵ Jul ۲۰۱۷ ۱۷:۵۶:۲۸ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهع۳۱۵۶vUTC
آخرین ارسال: ترجمه مقاله
  معرفی رشته مهندسی مدیریت ساخت archco 0 832 Tue, ۲۱ Mar ۲۰۱۷ ۰۷:۵۵:۲۰ +۰۰۰۰UTCسه شنبهص۳۱۵۵vUTC
آخرین ارسال: archco
  معرفی رشته مهندسی معماری archco 0 852 Mon, ۱۳ Mar ۲۰۱۷ ۲۲:۰۹:۳۵ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۰۹vUTC
آخرین ارسال: archco
  مقاوم سازی سازه های بتنی betoncivil 0 763 Mon, ۲۰ Feb ۲۰۱۷ ۱۶:۴۰:۱۱ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۴۰vUTC
آخرین ارسال: betoncivil
  استخر پیش ساخته ویلایی و سازه ای tehranintex 0 589 Wed, ۱۱ Jan ۲۰۱۷ ۰۳:۲۰:۵۱ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۳۰۲۰vUTC
آخرین ارسال: tehranintex
  ضد حریق کردن سازه های فلزی با پشم سنگ paramisrockwool 0 718 Sat, ۲۲ Oct ۲۰۱۶ ۰۰:۵۹:۵۴ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۰۵۹vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مهندسی اجرایی عمران hadeeee 0 824 Wed, ۳۱ Aug ۲۰۱۶ ۰۴:۲۹:۲۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۳۰۲۹vUTC
آخرین ارسال: hadeeee
  انجمن مهندسی و مدیریت ساخت ایران oonieknafar 0 750 Fri, ۰۵ Aug ۲۰۱۶ ۱۲:۳۹:۱۳ +۰۰۰۰UTCجمعهع۳۱۳۹vUTC
آخرین ارسال: oonieknafar
  حذف مهندسی اجرایی عمران و بازگشت تکنولوژی عمران siamak samadi 1 1,691 Sat, ۲۷ Dec ۲۰۱۴ ۰۷:۰۶:۰۱ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۰۰۶vUTC
آخرین ارسال: siamak samadi
  سینمای شناور؛ سازه ای با موتور هیبریدی و سوخت زیستی مهندس ساخت و ساز 0 887 Sun, ۰۹ Mar ۲۰۱۴ ۰۲:۳۵:۳۹ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۵vUTC
آخرین ارسال: مهندس ساخت و ساز
  گرایش جدید کارشناسی ارشد مهندسی بیمارستان mghanbari 0 1,289 Tue, ۰۴ Feb ۲۰۱۴ ۱۵:۴۹:۵۷ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۲۹۴۹vUTC
آخرین ارسال: mghanbari
  دانلود سوالات آزمون نظام مهندسی نطارت و اجرا به همراه کلید عمران آذر 92 mghanbari 1 2,172 Thu, ۰۲ Jan ۲۰۱۴ ۲۰:۳۰:۳۹ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهع۳۰۳۰vUTC
آخرین ارسال: houman
  دانلود سوالات آزمون نظام مهندسی محاسبات به همراه کلید عمران آذر 92 mghanbari 0 1,568 Wed, ۰۱ Jan ۲۰۱۴ ۲۲:۴۲:۳۸ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهع۳۰۴۲vUTC
آخرین ارسال: mghanbari
  دانلود سوالات آزمون نظام مهندسی پایه سه نظارت عمران آذر 92 mghanbari 0 5,449 Sat, ۱۴ Dec ۲۰۱۳ ۱۵:۳۴:۴۴ +۰۰۰۰UTCشنبهع۳۰۳۴vUTC
آخرین ارسال: mghanbari

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS