درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
مکان های نصب عایق حرارتی در ساختمان

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مکان های نصب عایق حرارتی در ساختمان

Thu, ۳۰ Mar ۲۰۱۷ ۱۸:۲۶:۵۸ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهع۳۱۲۶vUTC, (آخرین ویرایش در این ارسال: Thu, ۳۰ Mar ۲۰۱۷ ۱۸:۴۵:۴۷ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهع۳۱۴۵vUTC، توسط paramisrockwool.)
#1
مکان های نصب عایق حرارتی در ساختمان
هدف اصلی از عایق کاری حرارتی ساختمان ها کاهش انتقال حرارت و اتلاف گرما می باشد. دیوارهای بیرونی ساختمان که در تماس با محیط بیرون هستند باعث خروج انرژی حرارتی می شوند. بنابراین دیوارهای خارجی باید به عنوان یک محافظ در برابر ورود و خروج انرژی عمل کنند تا آسایش حرارتی لازم برای ساکنان و کارایی انرژی فراهم شود. مانع حرارتی و یا همان عایق حرارتی باید یک صد محکم در برابر نفوذ جریان هوای سرد فراهم کند.
نصب نامناسب مصالح، کاربرد مصالح نامرغوب، جا انداختن فواصل عایق کاری، عایق نکردن مکان های لازم، همگی موجب می شوند که راندمان حرارتی ساختمان پایین بیاید.
[تصویر:  bdc7d0f30e0c420b2ac279d6a1c096e4_XL.jpg]

 
مکان یابی مناسب

عایق حرارتی نباید تنها در دیوارهای خارجی و یا اتاق زیر شیروانی نصب شود. در عایق کاری ساختمان همواره مکان هایی نادیده گرفته می شود که این مکان ها نیز باید عایق کاری شوند. مکان هایی مانند پنجره های اتاق زیر شیروانی، سقف شیروانی و دیوارهای شیب دار، سقف های قوس دار، محل اتصال دیوار با سقف، نواحی مجاور با دال ها، اطراف هواکش ها، فضاهای باز مثل ایوان و پارکینگ، دیوارهای زیر زمین، دهنه تیرچه ها، کف زیر زمین، فضای زیر طاق کنسول ها، دیوار انبارها.

شکاف ها و حفره ها از جمله مکان های دیگری هستند که باید عایق کاری حرارتی شوند که معمولا نادیده گرفته می شود. این مکان ها باعث می شوند که گرما از طریق جریان هوا هدر رود. هنگام نصب عایق حرارتی دو لبه عایق باید بطور کامل به هم بچسبند به طوری که شکافی ایجاد نشود. سوراخ های سیم کشی، لوله های جریان آب، محفظه شومینه و فضاهای زیر سقف و هواکش باید به خوبی گرفته شوند.

 
فونداسیون

در بعضی از مناطق آب و هوایی عدم عایق کاری حرارتی فونداسیون باعث می شود که اتلاف انرژی تا 50% افزایش یابد. نصب صحیح عایق حرارتی باعث جلوگیری از میعان رطوبت هوا می شود و از آسیب دیدگی و فرسوده شدن اسکلت ساختمان بخاطر اختلاف دمای بین زمین و فضای داخل، جلوگیری می کند.
نصب نا صحیح عایق حرارتی فونداسیون باعث می شود که مواد شیمیایی و حشرات بتوانند به محیط داخل نفوذ کنند. بنابراین بهتر است از روش های استاندارد و معمول محلی با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه و شرایط خاک استفاده کرد.

 
فونداسیون های بدون زیر زمین

گرمایی که از کف خارج می شود حدود 10% گرمای خروجی از ساختمان است. ممکن است این مقدار کم به نظر برسد اما از نقطه نظر آسایش حرارتی، کف های سرد نامطلوب می باشند. فونداسیون های ساختمان هایی که زیر زمین ندارند باید از بیرون و یا از درون ساختمان عایق کاری حرارتی شوند.
اگر از یک عایق حرارتی منسجم در عایق کاری بیرون فنداسیون استفاده شود، جلوی اتلاف حرارت هم از فونداسیون و هم از طریق کف ساختمان گرفته خواهد شد. به منظور کاهش بیشتر جریان انتقال گرما حتی می‌توان عایق را به سطوح پایین تر نیز رساند و از طرفی هرگونه سطح بالاتر از تراز را نیز عایق نمود.
در بعضی از موارد می توان سطح کناری یا داخلی فونداسیون را قبل از کار گذاشتن دال ها بصورت عمودی عایق کاری کرد.
در عایق کاری فونداسیون ها باید همواره خطر هجوم حشرات و حیوانات موذی را در نظر گرفت و از عایق حرارتی مناسبی برای عایق کاری بیرون و یا درون فونداسیون استفاده کرد.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/337-%...8%A7%D9%86

دیوارهای زیر زمین

یکی دیگر از مکان های نصب عایق حرارتی در ساختمان، دیوارهای زیرزمین می باشد. عایق کاری بیرونی دیوارهای زیر زمین از هدر رفتن انرژی از قسمت زیرین ساختمان جلوگیری می کند. بعضی از عایق های حرارتی نسبت به نفوذ حشرات حساس می باشند بنابراین در انتخاب عایق حرارتی مناسب برای دیوارهای زیر زمین باید دقت کرد.
استفاده از مصالح مرغوب و نصب مناسب عایق حرارتی مشکلات ناشی از رطوبت را در دیوارها تا حد زیادی از بین می برد و از ساختار عایق حرارتی نیز محافظت می کند.
طی تحقیقی که در سال 1988 در آمریکا صورت گرفت نمونه خاک و نمونه عایق حرارتی فونداسیون 59 خانه جهت بررسی عملکرد آن ها در دراز مدت، مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد که طول عمر عایق حرارتی این فونداسیون ها تحت تاثیر کارایی روکش های محافظتی سطوح بالاتر ساختمان است و جنس عایق حرارتی بکار رفته در درجه دوم اهمیت قرار دارد.
اکثر روکش های ساختمانی جذب رطوبت را به حداقل مقدار می رسانند و میزان عامل را افزایش می دهد. 60% روکش های عایق حرارتی که در این تحقیق بررسی شدند پوسته پوسته و یا سوراخ شدند که این باعث کاهش کارایی آن ها شده است.
[تصویر:  d81dde7813bd99a2f6a5498a2ec932ec_XL.jpg]
کارشناسان علوم ساختمانی عقیده دارند که بهترین روش برای خشک نگه داشتن دیوارهای زیر زمین استفاده از مواد عایق مناسب مثل عایق پشم سنگ می باشد.
ساختار فیبری عایق های حرارتی مثل پشم سنگ، مانند شکاف های مویینگی عمل می کنند که این باعث می شود توده آب به راحتی بیرون نگه داشته شوند (حتی در مواجه با سیل).

از عایق حرارتی در قسمت داخلی فونداسیون و در دیوارهای زیر زمین نیز استفاده کرد. این روش برای نوسازی و یا مدل بندی مجدد پروژه هایی که نیاز به حفاری ندارند استفاده می شود. عایق های داخلی نمی توانند به خوبی عایق های خارجی ضد آب بودن ساختمان ها را تضمین کنند، بنابراین نصب مناسب درزگیرها و یا بخار بندها ضروری می باشد.
انتخاب عایق حرارتی مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد، برای مثال بعضی از عایق های حرارتی را باید از مکان های مسکونی جدا کرد، چرا که به شدت آتش زا هستند و هنگام آتش سوزی ممکن است گازهای سمی خطرناک آزاد کنند که جان ساکنان را به خطر بیندازند.

 
عایق کاری دیوارها

دیوارها از مهم ترین قسمت های ساختمان می باشند که باید عایق کاری حرارتی شوند. در عایق کاری دیوارها، شکاف ها، درزهای پنجره ها و درها باید گرفته شوند تا هیچگونه پل حرارتی که باعث کاهش راندمان عایق کاری می شود ایجاد نگردد.
کنار چارچوب ها، دهنه و آستانه درها، سطوح نامنظم و فضاهای باز را می توان با استفاده از عایق پشم سنگ خام پر کرد.
پنجرهای عایق کاری شده دو جداره و سه جداره از اتلاف حرارت جلوگیری می کنند. به منظور موثرتر بودن عملکرد این پنجره ها فضای خالی بین شیشه ها را با یک گاز خنثی پر می کنند.

 
عایق کاری کف ساختمان

در بیشتر مناطق آب و هوایی به منظور عایق کاری کف ساختمان ها از عایق های حرارتی با حداقل مقاومت R-19 در عایق کاری زیر زمین، راه پله ها، پارکینگ، ایوان و یا هر فضایی که خروجی دما دارد، استفاده می شود.
البته کف هایی که زیر آن ها گرم هستند و یا فونداسیون های کاملا عایق کاری شده از عایق کاری مجدد معاف هستند. فونداسیون زیر زمین هایی که گرم هستند نیاز نیست عایق کاری مجدد شوند و تنها در صورتی نیاز به عایق کاری دارند که 50% فضای دیوارها در معرض هوای آزاد باشند و از زیر زمین به عنوان اتاق مسکونی استفاده شود.

 
عایق کاری حرارتی سقف ها و زیر شیروانی

در عایق کاری سقف ها باید قسمت های بالای دیوارهای داخلی و همچنین قمست های بیرونی آن را پوشاند، البته به نحوی که عایق کاری باعث جلوگیری از تهویه پیشامدگی لبه های سقف نشود.
در عایق کاری سقف های زیرشیروانی، فضای بین تیرهای سقف با عایق پتویی یا عایق خام با مقاومت حرارتی R-38 پوشش داده می شود.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/338-%...A7%D9%86-2
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عایق کاری لوله با عایق پتویی paramisrockwool 0 1,454 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۵۵:۳۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۵۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری لوله با عایق لوله ای پشم سنگ paramisrockwool 0 1,337 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۱:۱۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه روش های مختلف عایق کاری لوله paramisrockwool 0 1,376 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۲۵:۴۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  پشم سنگ در بازسازی ساختمان های Collyhurst paramisrockwool 0 1,107 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۱۰:۳۲ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۱۰vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری ساختمان با پشم سنگ در پروژه تحقیقاتی دانشگاه کمبریج paramisrockwool 0 1,145 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۴۸:۴۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  خصوصیات مهم عایق حرارتی paramisrockwool 0 1,140 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۱۷:۳۶ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۱۷vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  کاربرد پشم سنگ در عایق کاری ساختمان های ادوارد وود paramisrockwool 0 975 Fri, ۱۹ Jan ۲۰۱۸ ۰۶:۳۲:۲۴ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۳۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  انبار کردن عایق حرارتی paramisrockwool 0 1,194 Mon, ۱۵ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۵:۴۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۰۴۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  چرا عایق پشم سنگ paramisrockwool 0 1,082 Sun, ۳۱ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۰۱:۵۳ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۰۰۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  اهمیت عایق کاری paramisrockwool 0 1,160 Thu, ۲۱ Dec ۲۰۱۷ ۰۳:۳۱:۰۵ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۳۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه عایق های حرارتی مختلف paramisrockwool 0 1,181 Sat, ۱۶ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۴۳:۰۷ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۰۴۳vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  طراحی سیستم عایق کاری paramisrockwool 2 1,621 Tue, ۱۲ Dec ۲۰۱۷ ۰۰:۴۲:۲۹ +۰۰۰۰UTCسه شنبهص۳۰۴۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری بیمارستان Ng Tend Fong در سنگاپور با پشم سنگ paramisrockwool 0 930 Thu, ۲۳ Nov ۲۰۱۷ ۰۴:۲۵:۴۶ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه دو عایق پشم سنگ و یونولیت paramisrockwool 0 1,165 Thu, ۱۶ Nov ۲۰۱۷ ۰۶:۰۹:۲۶ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۰۹vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  سود حاصل مصرف کم انرژی با عایق کاری با پشم سنگ paramisrockwool 0 798 Fri, ۱۰ Nov ۲۰۱۷ ۰۴:۴۵:۲۱ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۴۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS