درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
پرینت سه بعدی به روش SLA

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

پرینت سه بعدی به روش SLA

Mon, ۲۹ May ۲۰۱۷ ۱۵:۱۰:۲۵ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۱۰vUTC, (آخرین ویرایش در این ارسال: Mon, ۲۹ May ۲۰۱۷ ۱۵:۱۲:۳۴ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۱۲vUTC، توسط پرینت 3 بعدی.)
#1
پرینت سه بعدی به روش SLA
استرلئولیتو گرافی (Stereolithography) یا به به اختصار SLA که در آن از فوتوپلیمریزاسیون برای تولید قطعه سخت و جامد از رزین پلاستیک مایع استفاده می نماید . این نوع پرینتر سه بعدی یکی از قدیمیترین انواع پرینترسه بعدی هستند که هنوز محبوب بوده و بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد . برای اولین بار در سال ۱۹۸۶۶ چارلز هال از بنیانگذاران شرکت آمریکائی 3D SYSTEMS این تکنیک را به عنوان روشی برای نمونه سازی سریع پیشنهاد داد و مدل سه بعدی طراحی شده توسط نرم افزار CAD را به نمونه ای واقعی تبدیل کرد.
در این روش با تابیدن لیزر فرا بنفش به مخزن رزین فوتوپلیمر مایع بصورت لایه های عموماً زیر 300 میکرون باعث عمل آوری و سخت شدن الگوی مشخص شده بروی رزین و پیوستن آن به لایه قبلی می گردد . بعد از جامد سازی ذرات قرار گرفته در محدوده یک لایه ، پلتفرم دستگاه در جهت محور z به اندازه ضخامت تعریف شده یک لایه (به طور نرمال بین 50 تا 150 میکرون) جابجا شده سپس تیغه پر شده با رزین در میان سطح مقطع قطعه حرکت کرده و آن را مجدداً با رزین مایع تمیز می پوشاند . بروی این سطح مایع جدید ، الگوی لایه بعدی ترسیم شده ، و به لایه قبل پیوند می خورد .نهایتاً با تکرار فرآیند لایه بندی ، جسم 3 بعدی حاصل می گردد . در این روش لازم است جهت اتصال قطعه به پلتفرم سینی بالابر زوائدی تحت عنوان ساپورت به قطعه اضافه گردد ، که در پایان کار باید اقدام به زدودن این اضافات از جسم اصلی نمود به دلیل پر شدن مخزن رزین از یک ماده حق انتخاب ماده موقتی جهت ساپورت گذاری میسر نبوده و ساپورت قطعات نیز از همان مواد پرینت خواهد بود و ساپورتها بعد از اتمام پرینت سه بعدی می بایست از مدل جدا شوند .
از مزیتهای این روش کیفیت بالای سطوح جسم حاصله و نیز در مواردی که از رزینهای مستحکم استفاده گردد می توان قطعاتی با استحکام بالا تولید نمود . قیمت بالای این چاپگرها و مواد مصرفی در مورد کاربردهای خانگی در حال حاضر توجیه پذیر نمی باشد و این پرینترها را در ردیف پرینترهای سه بعدی صنعتی قرار داده است .که در صنایع مختلف مانند پزشکی و هوا فضا و صنایع پائین دستی جهت نمونه سازی سریع و یا قطعات اصلی به خدمت گرفته شده است.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پرینت سه بعدی با اسکن پرینت 3 بعدی 0 651 Mon, ۱۴ Aug ۲۰۱۷ ۱۹:۴۷:۱۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۴۷vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  پرینت سه بعدی به روش SLS پرینت 3 بعدی 0 572 Mon, ۰۷ Aug ۲۰۱۷ ۲۰:۳۶:۱۷ +۰۰۰۰UTCدو شنبهع۳۱۳۶vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  نکاتی پیرامون سفارش پرینت سه بعدی پرینت 3 بعدی 0 571 Sun, ۰۶ Aug ۲۰۱۷ ۱۷:۰۶:۰۵ +۰۰۰۰UTCيك شنبهع۳۱۰۶vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  پرینت سه بعدی به روش FDM پرینت 3 بعدی 0 546 Sat, ۰۵ Aug ۲۰۱۷ ۱۵:۴۸:۵۳ +۰۰۰۰UTCشنبهع۳۱۴۸vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  پرینت سه بعدی در پزشکی پرینت 3 بعدی 0 510 Thu, ۰۳ Aug ۲۰۱۷ ۱۴:۵۱:۲۳ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهع۳۱۵۱vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  پایه تبلت و گوشی با پرینت سه بعدی، فایل پرینت سه بعدی پرینت 3 بعدی 0 588 Sun, ۳۰ Jul ۲۰۱۷ ۱۸:۴۸:۴۹ +۰۰۰۰UTCيك شنبهع۳۱۴۸vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  کاربرد پرینت سه بعدی در جواهرات سازی پرینت 3 بعدی 0 669 Wed, ۱۲ Jul ۲۰۱۷ ۲۲:۲۷:۵۲ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهع۳۱۲۷vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی
  پرینت سه بعدی پرینت 3 بعدی 0 532 Tue, ۳۰ May ۲۰۱۷ ۱۴:۵۵:۱۶ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۱۵۵vUTC
آخرین ارسال: پرینت 3 بعدی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS