درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
نقش معماری و عایق مناسب در مصرف انرژی

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نقش معماری و عایق مناسب در مصرف انرژی

Tue, ۰۷ Nov ۲۰۱۷ ۲۳:۴۳:۰۳ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۰۴۳vUTC,
#1
نقش معماری و عایق مناسب در مصرف انرژی
عایق کاری در این عصر از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد به گونه ای که در آلمان اجرای عایق کاری از سال 1969 شروع شد و هر 5 سال نیز طبق تکنولوژی های جدید تغییراتی در آن داده می شود.
افزایش روز افزون هزینه انرژی و لزوم صرفه جویی در انرژی و کاهش اثرات محیط زیستی مصرف سوخت، استفاده بهینه از انرژی که به عنوان ثروت ملی در هر کشور محسوب می شود را مهم تر از گذشته کرده است.
انواع انرژی های در ساختمان بطور عمده صرف گرمایش، سرمایش هوا، روشنایی، تهویه و ... می شود. اما صرفه جویی در انرژی مصرفی ساختمان بر دو اصل استوار است:
1- استفاده حداکثری از انرژی با استفاده از تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و دستگاه های برقی که حداقل مصرف انرژی را دارا باشند.
2- طراحی اصولی ساختمان، انتخاب مصالح مناسب و عایق کاری ساختمان.
عایق کاری ساختمان نقش اساسی در صرفه جویی انرژی دارد، زیرا تا زمانی که ساختمان عایق کاری نباشد حتی اگر از تجهیزات استاندارد با بالاتری راندمان برای گرمایش و یا سرمایش استفاده کنیم باز هم گرمای تولید شده به هدر می رود.
میزان مصرف انرژی در یک ساختمان و طراحی حرارتی آن را نمی توان نادیده گرفت چرا که منشا خدمات اساسی مانند آسایش حرارتی، نور رسانی، پخت و پز، خنک کاری و تهویه و ... می باشد.
[تصویر:  73c564de315ae81db9aaa50a11f02581_XL.jpg]
 
پارامترهای مهم در طراحی حرارتی ساختمان

- شناخت راه های تبادل گرما: در محاسبات مربوط به گرمایش و سرمایش ساختمان باید راه های تبادل گرما، درب و پنجره ها، باز و بسته شدنشان، سیستم تهویه هوا، میزان هدایت حرارتی از جداره ساختمان، سقف و کف و ... در نظر گرفته شوند.
- تعیین نوع عایق حرارتی: یکی از پارامترهای مهم انتخاب نوع عایق حرارتی می باشد. در بازار عایق ها مختلف با راندمان های حرارتی متفاوت و ویژگی ها خاص وجود دارد. بعضی از عایق ها مانند عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه عایق حرارتی هستند، همزمان عایق صوتی و ضد حریق نیز می باشند.
ویژگی های عایق حرارتی و انتظاراتی که شما از آن در طراحی ساختمان دارد در انتخاب نوع عایق حرارتی تاثیر گذار است. (ویژگی های پشم سنگ)
- میزان عایق کاری: مقاومت حرارتی عایق مصرفی و اقلیم آب و هوایی (درجه حرارت هوا در بیرون ساختمان) بر میزان عایق مورد نیاز تاثیر می گذارد. میزان انتقال حرارتی U (Thermal Transmittance) میزان گرمایی است که از واحد سطح به دلیل اختلاف دمای 1 درجه بین میحط داخل و خارج، عبور می کند. در بسیاری از کشورها مقدار U در سقف ها، کف ها و دیوارها مشخص شده است و رعایت آن برای سازندگان ساختمان اجباری می باشد.

 
اصول معماری ساختمان در اقلیم ها آب و هوایی مختلف به منظور کاهش اتلاف حرارت

در ایران چهار اقلیم آب و هوایی مختلف وجود دارد که با توجه به ویژگی های هر اقلیم، طراحی مناسب با شرایط آب و هوایی به منظور کاهش اتلاف حرارت از نکات مهم می باشد. در زیر نکاتی در مورد طراحی ساختمان ها در شرایط آب و هوایی مختلف بیان شده است:
- اقلیم آب و هوایی سرد: در اقلیم سرد به منظور کاهش سرما، طراحی ساختمان باید به نحوی صورت گیرد که نسبت سطح خارجی ساختمان به حجم آن به حداقل مقدار ممکن برسد. در چنین شرایطی فرم ساختمان بصورت متراکم و با پلان مربع و حجم نزدیک به مکعب توصیه می شود. نمای خارجی ساختمان از بافت خشن و به رنگ تیره انتخاب شود. سطح درب و پنجره ها حداقل مقدار ممکن در نظر گرفته شود و از شیشه های چند جداره استفاده شود، البته تعداد جداره ها باید متناسب با شدت سرما افزایش یابد. 
- اقلیم آب و هوایی مرطوب: در این اقلیم آب و هوایی فرم ساختمان ها محدودیتی ندارد اما توصیه می شود که ساختمان در جهت شرقی-غربی گسترش یابد و بصورت کشیده و باریک طراحی شود. در این مناطق هوا بصورت مداوم جریان دارد به همین دلیل توصیه می شود در طراحی، ساختمان ها با پنجره های با سطح زیاد و سقف ها بلند در نظر گرفته شود.
- اقلیم آب و هوایی گرم و خشک: در اقلیم آب و هوایی گرم و خشک توصیه می شود پلان ساختمان در جهت شرقی-غربی گسترش یابد، از بادگیرها برای خنک کردن هوای داخل ساختمان و افزایش رطوبت آن استفاده شود. سطوح باز و پنجره ها در حداقل مقدار ممکن و در قسمت بالایی ساختمان در نظر گرفته شود و در نمای ساختمان از رنگ ها روش و سطوح نه چندان خشن استفاده شود.
- اقلیم آب و هوایی گرم و مرطوب: در این اقلیم آب و هوایی توصیه می شود که ساختمان در جهت وزش بادهای مطلوب قرار گیرد با سقف ها بلند و ترجیحا از شیشه های دوجداره استفاده شود.

عایق کاری مناسب ساختمان ها در تمام اقلیم های آب و هوایی در متعادل نگه داشتن دمای آن در فصول مختلف سال، نقش اساسی دارد و در کلام آخر اینکه می توان با عایق کاری مناسب دمای داخل ساختمان را در زمستان ها 5 درجه گرمتر و در تابستان ها 10 درجه خنک تر نگه داشت.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/407-%...9%87%D8%A7
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عایق کاری لوله با عایق پتویی paramisrockwool 0 1,581 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۵۵:۳۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۵۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری لوله با عایق لوله ای پشم سنگ paramisrockwool 0 1,459 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۱:۱۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه روش های مختلف عایق کاری لوله paramisrockwool 0 1,501 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۲۵:۴۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری ساختمان با پشم سنگ در پروژه تحقیقاتی دانشگاه کمبریج paramisrockwool 0 1,237 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۴۸:۴۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  خصوصیات مهم عایق حرارتی paramisrockwool 0 1,238 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۱۷:۳۶ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۱۷vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  کاربرد پشم سنگ در عایق کاری ساختمان های ادوارد وود paramisrockwool 0 1,073 Fri, ۱۹ Jan ۲۰۱۸ ۰۶:۳۲:۲۴ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۳۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  انبار کردن عایق حرارتی paramisrockwool 0 1,312 Mon, ۱۵ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۵:۴۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۰۴۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  چرا عایق پشم سنگ paramisrockwool 0 1,188 Sun, ۳۱ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۰۱:۵۳ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۰۰۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  اهمیت عایق کاری paramisrockwool 0 1,293 Thu, ۲۱ Dec ۲۰۱۷ ۰۳:۳۱:۰۵ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۳۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه عایق های حرارتی مختلف paramisrockwool 0 1,300 Sat, ۱۶ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۴۳:۰۷ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۰۴۳vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  طراحی سیستم عایق کاری paramisrockwool 2 1,804 Tue, ۱۲ Dec ۲۰۱۷ ۰۰:۴۲:۲۹ +۰۰۰۰UTCسه شنبهص۳۰۴۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری بیمارستان Ng Tend Fong در سنگاپور با پشم سنگ paramisrockwool 0 1,022 Thu, ۲۳ Nov ۲۰۱۷ ۰۴:۲۵:۴۶ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه دو عایق پشم سنگ و یونولیت paramisrockwool 0 1,296 Thu, ۱۶ Nov ۲۰۱۷ ۰۶:۰۹:۲۶ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۰۹vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  سود حاصل مصرف کم انرژی با عایق کاری با پشم سنگ paramisrockwool 0 877 Fri, ۱۰ Nov ۲۰۱۷ ۰۴:۴۵:۲۱ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۴۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مطالبی که باید در مورد عایق کاری بدانید paramisrockwool 0 1,008 Thu, ۰۲ Nov ۲۰۱۷ ۰۶:۲۱:۵۵ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۲۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS