درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

انجمن مهندسین عمران سون سیویل سایر انجمن ها موضوعات متفرقه v
طراحی سیستم عایق کاری

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

طراحی سیستم عایق کاری

Tue, ۰۵ Dec ۲۰۱۷ ۰۳:۲۸:۲۳ +۰۰۰۰UTCسه شنبهص۳۰۲۸vUTC,
#1
طراحی سیستم عایق کاری
طراحی عایق کاری تجهیرات صنعتی

طراحی مناسب سیستم های عایق کاری به پنج عامل اصلی زیر بستگی دارد:
1- نیازهای مالی:
- ابعاد تجهیزات و دستگاه ها
- شرایط عملیات
- دمای عملیاتی
- میزان اتلاف حرارت و تغییرات دمای مجاز
- محافظت در برابر یخ زدگی
- شرایط آب و هوایی
- تعمیر و نگهداری و بازرسی

2- الزامات ایمنی:
- حفاظت از افراد در برابر سطوح داغ و سوختگی
- محافظت در برابر حریق
- محافظت در برابر انفجار
- کاهش سرو صدا در محیط کار

3- شرایط اقتصادی:
- ضخامت اقتصادی عایق کاری
- زمان برگشت سرمایه

4- محیط زیست

5- محافظت در برابر خوردگی

[تصویر:  f3b735e3300faff0e348331a5413d4d3_XL.jpg] 


ابعاد تجهیزات:

فضای مورد نیاز تجهیزات در زمان طراحی و نصب آن ها باید در نظر گرفته شوند. بنابراین، ضخامت عایق کاری باید در اولین مرحله طراحی پلن کارخانه در نظر گرفته شود و فاصله بین تجهیزات و دستگاه ها مشخص شود، مخصوصا در جانمایی خطوط لوله، ضخامت عایق حرارتی مورد استفاده باید تعیین شود.

 
شرایط عملیات

برای انتخاب سیستم عایق کاری مناسب، روش عملیاتی نصب باید در نظر گرفته شود. تفاوت اصلی بین عملیات های پیوسته و ناپیوسته (بچ) می باشد.
ویژگی عملیات های ناپیوسته، که به عنوان عملیات متناوب و یا بچ نیز شناخته می شوند، این است که شرایط عملیات بین فازهای مختلف تغییر می کند.


دمای عملیاتی

موادی که به عنوان عایق حرارتی برای عایق کاری تجهیزات و دستگاهای صنعتی استفاده می شوند باید در برابر شرایط عملیاتی مورد نظر (پیک حرارتی دستگاه ها) مقاوم باشند. ویژگی مقاومت حرارتی عایق با ماکسیمم دمای عملیاتی تجهیزات و دستگاهای صنعتی که عایق کاری می شوند ارزیابی می گردد.

 
مقدار اتلاف حرارت و تغییرات دمایی مجاز

در بسیاری از فرایندها تکنیکی، لازم است که دمای مواد موجود در Vesselها، ستون ها یا تانک ها کمتر به کمتر از مینیمم مقدار مجاز نرسد، در غیر اینصورت مواد شیمیایی ویژگی های مورد نیاز را نخواهند داشت، نمی توان آن ها را پمپ و یا استخراج کرد.
سرد شدن بیش از حد مواد می تواند باعث ته نشینی آن ها شود، به عنوان مثال اسید سولفوریک درون گاز خروجی از دودکش ها بر روی سطح لوله ها و کانال ها می نشیند و باعث خوردگی آن ها می گردد.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/415-%...8%B9%DB%8C
پاسخ
Sat, ۰۹ Dec ۲۰۱۷ ۰۲:۲۹:۵۱ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۰۲۹vUTC,
#2
RE: طراحی سیستم عایق کاری
محافظت در برابر یخ زدگی

دستگاه ها و تجیهیزات صنعتی که در محیط بیرونی نصب شده اند در زمستان در معرض خطر یخ زدگی قرار دارند. علاوه بر عملکرد نامناسب دستگاه ها، در زمان یخ زدگی خطر آسیب به دستگاه ها در اثر انبساط آب وجود دارد.
اقدامات لازم برای محافظت از دستگاه ها در برابر یخ زدگی باید صورت گیرد. عایق کاری می تواند باعث کاهش میزان اتلاف حرارت شود و یخ زدگی تجیهزات را به تعویق بیندازد.

[تصویر:  45ff2190802f9793d44160c4e551925c_XL.jpg] 


شرایط آب و هوایی

سیستمی برای عایق کاری باید انتخاب شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی اطراف داشته باشد، مانند:
- شرایط جوی: باد، باران
- بارهای مکانیکی مانند ارتعاشات و یا نیروهای حاصل از راه رفتن افراد
- خودرگی ناشی از شرایط محیط اطراف (نزدیکی به دریا، مواد شیمیایی و ...)
باید از ورود رطوبت به درون سیستم عایق کاری جلوگیری کرد. رطوبت جمع شده در سیستم عایق کاری باعث افزایش هدایت الکتریکی می شود و خطر خوردگی اجزاء عایق کاری شده را افزایش می دهد.


 
تعمیر و نگهداری و بازرسی

به منظور اجتناب از تعمیر و نگهدارهای پیچیده و بازرسی های کاری غیر ضروری، ناحیه تعمیر و نگهداری-متمرکز باید مشخص شود مخصوصا در زمانی که سیستم عایق کاری طراحی می شود.
سیستم عایق کاری قابل جابجایی، مانند پوشش ها و کفی های جداشدنی، می تواند در این مناطق قرار داده شوند. سیستم های دارای پوشش جداشدنی همچنین برای فلنج ها و اتصالات لوله ها پیشنهاد می شود. این پوشش ها بطور عمومی برای گیره های سریع باز شود، که بدون هیچ ابزاری به راحتی باز می شوند، استفاده می شود.


 
2- الزامات ایمنی
حفاظت از افراد در برابر سوختگی


اگر دمای سطحی بیشتر از 60 درجه سانتیگراد باشد، در صورت تماس باعث سوختگی پوست می شود. بنابراین، تمام تجهیزات و دستگاه ها که دمای بالا دارند باید عایق کاری شوند تا مانع از سوختگی افراد در اثر تماس با سطح داغ شود.

 
محافظت در برابر حریق

الزامات عمومی محافظت از ساختار سازه در برابر آتش سوزی معمولا در الزامات محلی سازه و یا در ویژگی های کارخانه بیان می شود. سازه باید به نحوی طراح، ساخت، نگهداری و مرمت شود که در برابر وقوع آتش و گسترش آن مقاوم باشد و دودی ایجاد نکنند.
طراحی سیستم باید به نحوی صورت گیرد که در زمان آتش سوزی، نجات انسان ها، حیوانات و خاموش کردن موثر آتش امکان پذیر باشد. در طول طراحی تجهیزات، مهم است که ماهیت و گستردگی اقدامات پیشگیرانه در برابر آتش سوزی به همراه هیئت نظارت بر سازه، آتش نشانی، شرکت های بیمه و اپراتورها تعیین شود.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/417-%...B9%DB%8C-2
پاسخ
Tue, ۱۲ Dec ۲۰۱۷ ۰۰:۴۲:۲۹ +۰۰۰۰UTCسه شنبهص۳۰۴۲vUTC,
#3
RE: طراحی سیستم عایق کاری
محافظت در مقابل انفجار

اگر خطر آتش سوزی و یا انفجار وجود دارد، دمای سطح تجهیزات و روکش های باید بطور قابل توجهی کمتر از دمای احتراق مواد قابل اشتعال و یا مخلوط گازها باشد. این الزامات همچنین برای پل های حرارتی نیز وجود دارد، مانند سازه های محافظ لوله، ساختارهای محافظتی و ساختارهای فاصله انداز.
با توجه به سیستم عایق کاری، محافظت در برابر انفجار می تواند با یک پوشش دوگانه بدست آید. پوشش های دوگانه، نوعی پوشش صنعتی ساخت کارخانه می باشد که لحیم کاری و یا جوش داده شده اند تا در برابر نفود هوا و انتشار مقاوم باشند. علاوه بر این مقررات خاص مربوط به انفجار (مانند مقررات محلی) نیز باید در نظر گرفته شوند.

[تصویر:  36344ca48475f863c1fe44d1c1cfab3f_XL.jpg]
 
محافظت در برابر نویز

الزامات مرتبط با سر و صدا در دستورات محل کار و قوانین و مقررات محلی بیان شده است. بطور کلی، سطح مقررات سر و صدا به ماهیت فعالیت های کارخانه بستگی دارد.
صدای تولید شده توسط تجهیزات و دستگاه های صنعتی را می توان با طراحی سیستم عایق کاری مناسب و انتخاب عایق حرارتی که همزمان عایق صوتی نیز باشد، کاهش داد. میزان اثر گذاری عایق کاری صوتی به فرکانس و سطح فشار صدای تولیدی بستگی دارد.

 
جنبه های اقتصادی

در صنعت دو گرید از عایق وجود دارد. اولین گرید عایق بر روی کاهش اتلاف حرارت و محافظت از افراد در برابر سطوح داغ، تمرکز دارد. گرید دوم عایق هایی هستند که به آن ها "عایق با ضخامت اقتصادی" نیز گفته می شود بر روی کاهش قابل توجه اتلاف حرارت و در نتیجه بازده بهتر سرمایه گذاری و کاهش هزینه ها، تمرکز دارد.

 
ضخامت اقتصادی عایق

عایق حرارتی باعث کاهش اتلاف حرارت از تجهیزات می شود، هر چقدر ضخامت عایق بیشتر باشد میزان کاهش اتلاف حرارت بیشتر می شود و در نتیجه انرژی بیشتری ذخیره می گردد. البته افزایش ضخامت عایق حرارتی به هر حال باعث افزایش هزینه ها و سرمایه گذاری اولیه می شود، به عنوان مثال، هزینه کاهش استهلاک، نرخ بهره وری، هزینه های بالای تعمیر و نگهداری نیز افزایش می یابند.
 در یک ضخامت معیین از عایق کاری، جمع هزینه های کاهش اتلاف حرارت و سرمایه گذاری به مقدار مینیمم خود می رسد که به این ضخامت، ضخامت اقتصادی عایق کاری می گویند. نمودار این هزینه ها در پایین نشان داده شده است.

 
دوره بازگشت سرمایه

علاوه بر" ضخامت اقتصادی عایق"، اغلب یک پارامتر اقتصادی دیگر نیز استفاده می شود که بازده سرمایه گذاری (ROI) نامیده می شود، البته به عنوان "دوره بازگشت سرمایه" نیز شناخته می شود. این دوره به زمانی گفته می شود که هزینه عایق کاری از طریق صرفه جویی در مصرف سوخت تامین می شود.

در سیستم های عایق کاری شده تکنیکی، دوره بازگشت سرمایه بطور کلی بسیار کوتاه می باشد، معمولا کمتر از یک سال. با توجه به طول عمر بالای تجهیزات و دستگاه های صنعتی، پیشنهاد می شود که از عایق حرارتی با ضخامت بیشتر استفاده شود حتی اگر این باعث شود دوره بازگشت سرمایه طولانی تر شود.


 
محیط زیست

سوزاندن سوخت های فسیلی، مانند زغال سنگ، نفت یا گاز، نه تنها به دلیل کاهش منابع اولیه، بلکه به دلیل افزایش کربن دی اکسید موجود در اتمسفر، به محیط زیست آسیب می زند. افزایش میزان گاز دی اکسید کربن در اتمسفر نقش مهمی در افزایش  دمای جهانی دارد که تحت عنوان "اثر گلخانه ای" شناخته می شود.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/418-%...B9%DB%8C-3
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عایق کاری لوله با عایق پتویی paramisrockwool 0 1,583 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۵۵:۳۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۵۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری لوله با عایق لوله ای پشم سنگ paramisrockwool 0 1,460 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۱:۱۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه روش های مختلف عایق کاری لوله paramisrockwool 0 1,501 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۲۵:۴۳ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری ساختمان با پشم سنگ در پروژه تحقیقاتی دانشگاه کمبریج paramisrockwool 0 1,237 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۴۸:۴۴ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۴۸vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  خصوصیات مهم عایق حرارتی paramisrockwool 0 1,239 Wed, ۲۴ Jan ۲۰۱۸ ۰۳:۱۷:۳۶ +۰۰۰۰UTCچهار شنبهص۲۹۱۷vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  کاربرد پشم سنگ در عایق کاری ساختمان های ادوارد وود paramisrockwool 0 1,073 Fri, ۱۹ Jan ۲۰۱۸ ۰۶:۳۲:۲۴ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۳۲vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  انبار کردن عایق حرارتی paramisrockwool 0 1,312 Mon, ۱۵ Jan ۲۰۱۸ ۰۴:۴۵:۴۹ +۰۰۰۰UTCدو شنبهص۳۰۴۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  چرا عایق پشم سنگ paramisrockwool 0 1,189 Sun, ۳۱ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۰۱:۵۳ +۰۰۰۰UTCيك شنبهص۳۰۰۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  اهمیت عایق کاری paramisrockwool 0 1,293 Thu, ۲۱ Dec ۲۰۱۷ ۰۳:۳۱:۰۵ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۳۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه عایق های حرارتی مختلف paramisrockwool 0 1,301 Sat, ۱۶ Dec ۲۰۱۷ ۰۱:۴۳:۰۷ +۰۰۰۰UTCشنبهص۳۰۴۳vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  عایق کاری بیمارستان Ng Tend Fong در سنگاپور با پشم سنگ paramisrockwool 0 1,022 Thu, ۲۳ Nov ۲۰۱۷ ۰۴:۲۵:۴۶ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۲۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مقایسه دو عایق پشم سنگ و یونولیت paramisrockwool 0 1,297 Thu, ۱۶ Nov ۲۰۱۷ ۰۶:۰۹:۲۶ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۰۹vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  سود حاصل مصرف کم انرژی با عایق کاری با پشم سنگ paramisrockwool 0 878 Fri, ۱۰ Nov ۲۰۱۷ ۰۴:۴۵:۲۱ +۰۰۰۰UTCجمعهص۳۰۴۵vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  نقش معماری و عایق مناسب در مصرف انرژی paramisrockwool 0 1,115 Tue, ۰۷ Nov ۲۰۱۷ ۲۳:۴۳:۰۳ +۰۰۰۰UTCسه شنبهع۳۰۴۳vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool
  مطالبی که باید در مورد عایق کاری بدانید paramisrockwool 0 1,008 Thu, ۰۲ Nov ۲۰۱۷ ۰۶:۲۱:۵۵ +۰۰۰۰UTCپنج شنبهص۳۰۲۱vUTC
آخرین ارسال: paramisrockwool

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
صفحه‌ی تماس | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS